CHIP: eSIM w Orange w tym roku

Technologia “wbudowanych kart SIM” to sprawa, do której wracamy w portalu po ponad roku. Tu możecie przeczytać, jaka była sytuacja w październiku 2017, a poniżej najnowsze zebrane przez nas informacje.
esim
esim

Kiedy eSIM u polskich operatorów?

W związku z pojawieniem się taryf w brytyjskim Truphone, zapytaliśmy rodzimych operatorów, kiedy zamierzają udostępnić podobne rozwiązanie. Wygląda na to, że pierwsze będzie Orange. Firma deklaruje w rozmowie z CHIP-em końcówkę roku.

PLAY podchodzi do eSIM z pewnym dystansem. Rzecznik prasowy operatora, Marcin Gruszka, tłumaczy na YouTube’ie:

– Jeżeli chodzi o standard zaproponowany przez Apple, w tym momencie nad nim nie pracujemy, ale PLAY jest bardzo zainteresowany tym, co się z eSIM-ami stanie, bo, jakby nie patrzeć, to przyszłość. Trwają prace na całym świecie nad standaryzacją tego nowego modelu. Do tego tematu prędzej czy później wrócimy – obiecuje Gruszka.

https://youtu.be/UpBUsCFPlvc

Plus nie podaje żadnych terminów i nie potwierdza, czy wprowadzi usługę eSIM.

Wiemy, że T-Mobile planuje wirtualne “karty”, ale daty brak. Na anglojęzycznym forum operatora jest zapowiedź uruchomienia pierwszych taryf przed końcem roku, ale nie sprecyzowano, w jakich krajach zostaną udostępnione.

Tymczasem pierwszy w Polsce – Truphone

Dzięki ostatniej aktualizacji systemu iOS, najnowsze iPhone’y mają możliwość korzystania z zalet eSIM. Sęk w tym, że jeszcze bardzo niewielu operatorów na świecie obsługuje nowy standard. Jednym z nich jest brytyjski Truphone, który właśnie zaproponował klientom z 80 państw, w tym także polskim, omawianą usługę. Niestety dotyczy ona wyłącznie urządzeń Apple i wyłącznie w zakresie transferu danych. Oferta wygląda tak:

  • 25 złotych – 300 MB na 1 dzień
  • 70 złotych – 1 GB na miesiąc
  • 200 złotych – 3 GB na miesiąc.

Warto jednak zauważyć, że pakiet danych działa na terenie wszystkich 80 krajów. Mówimy zatem o usłudze alternatywnej dla międzynarodowych pakietów internetowych a nie o konkurencji dla taryf polskich operatorów. Przykładowo, według cennika T-Mobile, w abonamencie za 300 MB pobranych danych w Australii użytkownik musiałby zapłacić ponad 11 tysięcy złotych. Oferta Truphone (25 złotych za identyczny transfer) może być więc przydatna dla osób, które podróżują poza granicami Unii Europejskiej.

Polska na mapie Truphone (graf. CHIP)

Czym konkretnie jest eSIM?

eSIM (embedded SIM) to technologia, która służy do przechowywania danych użytkownika nie na karcie SIM, ale bezpośrednio w urządzeniu. Dzięki niej za pobieranie danych odpowiada system Over-The-Air. eSIM działa na standardowym GSM, ale ma znacznie więcej zalet niż fizyczna karta – klient nie musi np. wymieniać karty, zmieniając operatora. Rozwiązanie jest także bezpieczniejsze, używanie skradzionego smartfonu stanie się niemożliwe, ponieważ eSIM nie da się zastąpić, a do pobrania nowego profilu konieczne będzie podanie hasła dotychczasowego użytkownika.

Niestety nowy standard obsługuje na razie garstka urządzeń: Pixele 2 i 3 generacji, najnowsze iPhone’y, iPady Pro, Samsungi Gear S2 i S3, Galaxy Watche oraz Huawei Watch 2. Biorąc jednak pod uwagę możliwości tej technologii, powinniśmy spodziewać się wkrótce większej liczby smartfonów i smartwatchy, które skorzystają z dobrodziejstw eSIM. | CHIP