Chmura Krajowa i 100 milionów na start

Spółka zostanie powołana jeszcze w tym roku, PKO BP i PFR podpisały list intencyjny w tej sprawie. Pierwsze usługi Chmury Krajowej pojawią się na początku 2019 w modelach Infrastructure as a Service i Platform as a Service. Pod tymi nazwami kryje się wynajmowanie przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej, a także oprogramowania działającego zdalnie. Jeśli projekt okaże się sukcesem, w przyszłości nowy operator wejdzie na giełdę.
Chmura Krajowa i 100 milionów na start

Debiut kolejnego gracza na rynku nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę, że polskie firmy stopniowo przekonują się do wynajmowania centrów danych. W tym roku usługi w chmurze w naszym kraju są warte 1,6 miliarda złotych. Jednak ciągle tylko 10 procent firm z nich korzysta. Ruch PKO BP i PFR wydaje się zasadny, jeśli weźmiemy pod uwagę, że, według prognoz, w ciągu najbliższych 5 lat wydatki na chmurę mają wzrosnąć do 24 miliardów złotych.

Podobne usługi w Polsce oferuje już wielu operatorów, np. OVH czy Octawave. Są także Amazon Web Services i Microsoft Azure. To, czy polska chmura obliczeniowa przyjmie się, zależeć będzie od cen oraz jakości. Znaczenie w przypadku Chmury Krajowej powinna mieć bliskość centrów danych, z którymi będą łączyć się klienci, co wpływa na szybkość transferów i stabilność usług. | CHIP

Więcej:chmura