Czy Zen2 rzeczywiście jest o 29 procent szybsze?

W ciągu ostatnich kilku dni wielu miłośników technologii dyskutowało zaciekle w sieci na temat wzrostu IPC w architekturze Zen2, pokazanej niedawno przy okazji premiery układów AMD Epyc generacji drugiej. Architektura ta z pewnością jest szybsza od poprzedniej, ale liczba, która pojawiła się podczas prezentacji była zaskakująco wysoka: 29,4 procent. Gdyby to okazało się prawdą, to przyszłe procesory oparte o drugą odsłonę architektury Zen byłyby pierwszymi do dawna, które mogłyby wygrać z produktami Intela w popularnym zastosowaniu jakim są gry. Te są bowiem uzależnione od wysokiej wydajności uzyskiwanej w pojedynczym wątku. Jak się okazuje, fani AMD mogą wstrzymać się z otwieraniem szampana.
Karty graficzne Radeon 200, 300 i Fury zostały zapomniane przez AMD
Karty graficzne Radeon 200, 300 i Fury zostały zapomniane przez AMD

AMD wyjaśniło, że wynik w benchmarku wykazujący wzrost IPC o 29,4% jest oparty na konkretnym obciążeniu i że tej wartości nie należy używać do określania ogólnej poprawy wydajności w liczbie operacji wykonywanych w cyklu zegara dla architektury Zen 2. Jak zawsze wycinek danych nie może być użyty do zdefiniowania całego produktu.

Jedna z grafik z prezentacji AMD Epyc “Rome”. Wzrost IPC to fakt, jednak co do liczb, na tę chwilę lepiej być ostrożnym (fot. AMD)

IPC oznacza liczbę instrukcji na zegar (ang. instructions per cicle), czyli liczbę instrukcji, które mogą być przetwarzane przez procesor w danym cyklu zegara. Procesor o wyższym IPC niż inny oferuje wyższy poziom wydajności niż procesor z niższym IPC przy tych samych częstotliwościach (w dużym uproszczeniu), chociaż zawsze warto zauważyć, że IPC samo w sobie jest zależne od obciążenia. Podczas, gdy wielu użytkowników komputerów PC lubi używać IPC jako terminu-klucza dla definiowania wydajności, rzeczywistość jest taka, że ​​obciążenie procesora ma dla takiego pomiaru olbrzymie znaczenie, a zyski IPC w jednym obszarze nie przełożą się automatycznie na zyski w innym. Każdy, kto oczekuje, że Zen 2 zaoferuje wzrost wydajności o 29,4% we wszystkich zadaniach nad poprzednim Zen przy tych samych częstotliwościach, oczekuje zbyt wiele i musi nieco ograniczyć oczekiwania. Poniżej znajduje się oświadczenie AMD w tej sprawie, które pochodzi z serwisu Bit-tech:

– Dane w przypisie odzwierciedlają poprawę wydajności w mikrobenchmarku symulującym określone obliczenia związane z usługami finansowymi, który korzysta z poprawy wydajności zarówno dla kalkulacji liczb całkowitych, jak i zmiennoprzecinkowych i nie ma na celu ilościowego określenia wzrostu IPC, którego użytkownik powinien spodziewać się w szerokim zakresie aplikacji. Dostarczymy dodatkowych szczegółów dotyczących ulepszeń IPC “Zen 2”, a co ważniejsze,  jak połączenie naszej architektury nowej generacji z zaawansowaną technologią 7nm zapewnia wyższą wydajność, bliżej wejścia produktu na rynek. 

AMD z pewnością rozbudziło nadzieje fanów, chociaż właściwie kończący się powoli rok 2018 można swobodnie określić mianem drugiego już, kolejnego roku świetnego dla “czerwonych”. W przyszłym roku czeka nas bardzo interesująca rywalizacja, a architektura Zen2 z pewnością będzie ciężkim działem w nadchodzącej batalii z Intelem. | CHIP