F-Secure: luki bezpieczeństwa we flagowcach znanych marek

Sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów charakteryzuje się pewną nieroztropnością. Z jednej strony przechowujemy n nich często naprawdę poufne informacje: wiadomości, zdjęcia, filmy czy SMS-y, nie wspominając już o zapisanych hasłach. Z drugiej strony zupełnie nie przywiązujemy wagi do ich bezpieczeństwa. Jak się okazuje, ten sam grzech zaniechania popełniają też producenci smartfonów. I to ci z pierwszej ligi. Udowodnili to specjaliści z F-Secure, którzy wykryli luki w oprogramowaniu Xiaomi Mi 6 oraz Samsunga Galaxy S9. Niewykluczone, że dotyczy to też innych modeli.
F-Secure: luki bezpieczeństwa we flagowcach znanych marek

[banner slot=”text”]

Na szczęście w tym przypadku na lukę bezpieczeństwa trafili specjaliści z F-Secure, a nie cyberprzestępcy. Do jej znalezienia doszło podczas konkursu Pwn2Own. Podobne konkursy to swoisty “IEM cyberbezpieczeństwa” gdzie rywalizują ze sobą specjaliści z całego świata. Samu Konttinen, prezes i dyrektor generalny F-Secure powiedział, że współzawodnictwo w takich wydarzeniach pomaga ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa w rozwijaniu kreatywnego myślenia i uczy innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów. W efekcie pozwala to osiągać przewagę nad cyberprzestępcami.

xiaomi mi6
Xiaomi Mi6 (fot. Xiaomi)

Wykrycie luk bezpieczeństwa w popularnych telefonach jest więc de facto skutkiem ubocznym konkursu. Producenci zostali poinformowani o podatnościach i obecnie pracują nad ich załataniem.

Pwn2Own to konkurs organizowany dwa razy w roku przez Zero Day Initiative, podczas którego zadaniem uczestników jest znalezieniem luk w zabezpieczeniach. W tym roku do edycji mobilnej włączono także sprzęty z zakresu Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). W poprzednich zawodach cyklu zespoły MWR Labs demonstrowały symulacje ataków zero-day na urządzenia firm Huawei, Samsung oraz przeglądarki Safari i Google Chrome.

Samu Konttinen – prezes fińskiej firmy F-Secure

Konkursy takie jak Pwn2Own dają nam możliwość zademonstrowania nieszablonowych technik, które stosujemy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dla klientów to potwierdzenie, że wiedza i doświadczenie naszych ekspertów oraz rozwiązania, z których korzystamy, pozwalają być o krok przed cyberprzestępcami. Jestem pełen uznania dla pomysłowości zespołu MWR Labs i z niecierpliwością czekam na to, co pokaże w przyszłości – powiedział Konttinen. | CHIP

Więcej:F-Secure