HoloLens zastąpią psich przewodników dla osób niewidomych?

Naukowcy z California Institute of Technology (Caltech) wykorzystali autonomiczne gogle do mieszanej rzeczywistości Microsoftu jako pomoc dla osób niewidomych. Opracowany przez nich program nazywa się CARA od Cognitive Augmented Reality Assistant (pol. Kognitywny Asystent Rozszerzonej Rzeczywistości). Algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznają obiekty i sprawiają, że te informują osobę niewidomą o swojej obecności. Jeśli obiekt znajduje się po lewej stronie, to nosząc gogle z uruchomionym systemem CARA usłyszelibyśmy z tego kierunku jego nazwę. Poziom głośności odpowiada odległości w jakiej znajduje się dany przedmiot. Im dalej, tym jego nazwa odtwarzana jest ciszej. Oprogramowanie zawiera kilka trybów, dzięki którym można uniknąć efektu kakofonii, czyli “mówienia” przez kilka przedmiotów jednocześnie.
HoloLens zastąpią psich przewodników dla osób niewidomych?

W trybie podstawowym, do użytkownika “mówią” tylko przedmioty, które są na wprost. Pozwala to osobie niewidomej się rozejrzeć po otoczeniu. Drugi tryb pozwala odtworzyć nazwy przedmiotów od lewej do prawej. W trzecim trybie, użytkownik może wybrać dany obiekt, który będzie oprowadzał po otoczeniu. Naukowcy wykonali eksperyment, w którym przeszli się po jednym z budynków Caltechu w goglach. W ten sposób zapamiętali drogę. Następnie założyli gogle niewidomym osobom, których zadaniem było dotrzeć do miejsca docelowego słuchając jedynie podpowiedzi HoloLens. Eksperyment okazał się sukcesem i wszystkie 7 osób dotarły do zaznaczonego w pamięci miejsca pokonując po drodze schodzy i rozstawione przedmioty.

[banner slot=”text”]

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości w gogle z programem CARA zostaną wyposażone urzędy użyteczności publicznej takie jak banki, szkoły, szpitale, czy sklepy. Zanim to jednak nastapi, oprogramowanie opracowane na Caltechu musi zostać jeszcze dopracowane. W tej chwili istnieje jedynie angielska wersja oprogramowania, ale niewykluczone, że zostanie ono przetłumaczone również na inne języki. | CHIP