Implant mózgowy pozwalający sterować tabletem za pomocą myśli

System opiera się na układzie mikroelektrod wszczepianych bezpośrednio do mózgu, które w czasie rzeczywistym dekodują sygnały neuronowe dotyczące chęci poruszania kończyną. W przypadku trzech sparaliżowanych testerów, implant wszczepiono do tej części kory mózgowej, która odpowiada za ruch. Wystarczyło, że dana osoba pomyślała o tym, by poruszyć kursor na ekranie tabletu, by sygnał ten został przesłany do wirtualnej myszy powiązanej bezprzewodowo z fizycznym tabletem.
braingate 2
braingate 2

braingate 2
Jedna z testerek była w stanie zagrać “Odę do radości” na cyfrowym pianinie (fot. Newatlas.com)

W ten sposób niemal całkowicie sparaliżowani testerzy mogli wykonywać szereg typowych zadań – przeglądać strony internetowe, wysyłać wiadomości e-mail, zamówić zakupy przez internet, a nawet zagrać na cyfrowym pianinie. Pacjenci podkreślili, że technologia jest naturalna, intuicyjna i na tyle szybka, że można ją wykorzystywać do czatowania w czasie rzeczywistym z drugim testerem. Uczestnikom eksperymentu udało się osiągnąć prędkość 22 wskazań i kliknięć kursora oraz wpisywania 30 znaków na minutę.

[banner slot=”text”]

Jedynym problemem okazały się popularnie wykorzystywane na tabletach gesty np. kliknięcie i przeciąganie, czy multitouch, co wykluczało niektóre funkcje np. przewijanie w górę i w dół treści. Niektóre z tych ograniczeń udało się przezwyciężyć włączeniem funkcji ułatwień dostępu w systemie Android. Gdyby zmodyfikowano układ klawiatury systemowej częstotliwość pisania jeszcze by się zwiększyła – stwierdzili naukowcy. W tym eksperymencie chcieli jednak pokazać, że ich rozwiązanie działa na niezmodyfikowanym, czystym sprzęcie (konkretnie tablecie Nexus 9). Dzięki technologii BrainGate da się częściowo przywrócić niezależność osobom z ograniczeniami ruchu i to bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Niestety naukowcy nie sprecyzowali kiedy opracowane przez nich rozwiązanie trafi do powszechnego użycia.

Tu warto przypomnieć, że nad podobnymi interfejsami łączącymi mózg z komputerem pracuje wiele przedsiębiorstw m.in. Neuralink należący do Elona Muska i amerykańska agencja obrony DARPA. W ciągu 4 lat rząd USA planuje zainwestować w badania związane z tą technologią 65 milionów dolarów. | CHIP

 Tutaj znajdziecie najlepsze tablety m.in. Samsung Galaxy Tab S4 i Apple iPad Pro 10.5.