Intel Neural Compute Stick 2 – SI w kieszeni

Intel nabył firmę Movidius w 2016 roku, aby zwiększyć swoje doświadczenie w zakresie sztucznej inteligencji. Rok później Movidius wprowadził swój pierwszy Neural Compute Stick, który oferował dostęp do jednostki przetwarzania obrazu Myriad 2 (VPU, Vision Processing Unit). Urządzenie było w formie przypominającej pendrive’a i korzystało z USB 3.0. Teraz firma wypuściła Neural Compute Stick 2 z ulepszonym Myriad X VPU. Po co i dla kogo powstał ten miniaturowy gadżet? Zdaniem producenta Neural Compute Stick 2 istnieje po to, aby programiści mogli łatwiej pracować nad aplikacjami uczenia maszynowego, gdy są z dala od swoich komputerów. Urządzenie wspomaga moc obliczeniową komputerów w zadaniach związanych z pracą SI, a więc ma pomóc np. w sytuacji gdy programista z dużego i wydajnego peceta musi przesiąść się na jakiś czas np. na ultrabooka.
Intel Neural Compute Stick 2 – SI w kieszeni

Neural Compute Stick 2 zadebiutował na konferencji Intel Intelligence w Pekinie. Firma twierdzi, że to narzędzie jest “zaprojektowane do budowy inteligentniejszych algorytmów sztucznej inteligencji”. Ten “smart pendrive USB” ma ułatwić programistom tworzenie prototypów urządzeń Internet of Things (IoT).

Pierwszy Myriad X VPU powstał rok temu. Jego druga osłona jest ośmiokrotnie bardziej wydajna (fot. Intel)

“Intel Neural Compute Stick pierwszej generacji zainspirował całą społeczność programistów sztucznej inteligencji do działania, oferując formę i cenę, która wcześniej nie była osiągalna. Jesteśmy podekscytowani widząc, co społeczność stworzy dalej, z silnym wykorzystaniem mocy obliczeniowej nowego Intel Neural Compute Stick 2.” – powiedział Naveen Rao z Intela, wiceprezes i dyrektor generalny AI Products Group.

Intel widzi wiele potencjalnych dziedzin, na rozwój których może wpłynąć NCS2 fot. Intel)

Intel twierdzi także, że pierwszy Neural Compute Stick “napędził społeczność dziesiątek tysięcy programistów, pojawił się w ponad 700 filmach instruktażowych dla programistów i został wykorzystany w dziesiątkach prac badawczych”. Firma mniej chętnie dzieliła się specyfikacją Neural Compute Stick 2 – wiemy, że miniaturowy akcelerator ma mieć ośmiokrotnie większą wydajność niż jego poprzednik. Urządzenie korzysta z nowego VPU i współpracuje z zestawem narzędzi OpenVINO.

Neural Compute Stick 2 jest już dostępny w sklepach w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Azji. Cena? 99 dolarów, więc stosunkowo niewiele. W przeliczeniu na złotówki to ledwie 380 złotych netto. | CHIP