facebook portal

Inteligentne wyświetlacze Facebook Portal już w sprzedaży

Fot. Facebook
Na amerykańskim rynku pojawiły się najnowsze urządzenia Facebooka. 10-calowy Portal kosztuje 199 dol. (ok. 750 zł), a 15-calowy Portal+ 349 dol. (ok. 1311 zł). Jeżeli użytkownik kupi od razu dwa urządzenia, zapłaci 100 dol. mniej (o ile dokona zakupu przed świętami Bożego Narodzenia).

Facebook Portal, czyli zapowiedziane w październiku wyświetlacze są już dostępne w sprzedaży na Best Buy i Amazonie. Ich główną funkcją są wideokonferencje prowadzone przez Messenger. Obydwa warianty wyposażono nie tylko w mikrofon i głośniki, ale też w sztuczną inteligencję, która odpowiada za śledzenie ruchu użytkownika i przybliżanie obrazu. Dzięki temu można swobodnie chodzić po pokoju i rozmawiać na wideoczacie, a urządzenie automatycznie dopasuje kadr. Równocześnie można połączyć się z siedmioma osobami.

Portal: Now Available

Opublikowany przez Facebook Środa, 7 listopada 2018

Facebook zadbał także o urozmaicenia konferencji. Użytkownicy mogą korzystać z różnego rodzaju filtrów i nakładek AR, a także z trybu Story Time, który ma służyć do… opowiadania bajek na dobranoc. Z bardziej praktycznych rzeczy nie zabrakło tu również asystenta głosowego Amazonu – Alexy, która odpowie na pytania o pogodę, ustawi alarm, doda zakupy do listy czy przejmie kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami w domu. Wyświetlacza użyjemy też jako głośnika, ponieważ pozwala on na uruchomienie Spotify, Pandory i iHeart Radio. Zamiast YouTube’a niestety znajdziemy tu tylko Facebook Watch.

Prosta nakładka zakrywająca kamerę (fot. Facebook)

Ponieważ sprzęt wyposażony w mikrofon i kamerę zawsze budzi obawy o zachowanie prywatności, do kompletu Facebook dodaje nakładkę na kamerę, dzięki której nie będziemy musieli martwić się, że ktokolwiek nas podgląda. Z tyłu urządzenia znajduje się także przycisk wyłączający mikrofon.

Reklama

Portal wydaje się konkurencją dla inteligentnych głośników z ekranami, typu Amazon Echo Show (dostępny w Polsce za ok. 770 zł), Lenovo Smart Display, Google Home Hub czy JBL Link View. Z jednej strony, ze względu na zamknięte oprogramowanie jest bardziej ograniczony, ale z drugiej strony SI śledzącą ruch lepiej nadaje się do prowadzenia wideorozmów. | CHIP

Jeśli wystarczy wam prostsze rozwiązanie, to tu znajdziecie nasz ranking kamer internetowych. 

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.