Koniec eldorado?

Zakupy na AliEexpress stały się w Polsce niezwykle popularne. Powodów jest kilka: wyjątkowe okazje cenowe, a także fakt, że praktycznie każda kupiona rzecz jest „prezentem”. Pozwala to nabywcom uniknąć nie tylko cła, ale i podatku VAT (zależy to od wartości przesyłki, ew. zadeklarowania, że jest to prezent). Tanie zakupy mogą się wkrótce skończyć. 23 listopada 2018 uruchomiony został w Lublinie Oddział Celny Pocztowy w Lublinie. Ministerstwo Finansów nie kryje, że nowy urząd ma się skupić przede wszystkim na przesyłkach z Chin.
WARSZAWA POCZTA POLSKA SORTOWNIA ROZDZIELNIA LISTOW LIST PACZKA FOT MAREK WISNIEWSKI 10/10/2012 CYFRA

WARSZAWA POCZTA POLSKA SORTOWNIA ROZDZIELNIA LISTOW LIST PACZKA FOT MAREK WISNIEWSKI 10/10/2012 CYFRA

Do tej pory kupującym udawało się uniknąć opłat fiskalnych z bardzo prostego powodu, urzędy celne nie były w stanie sprawdzić wszystkich wysyłek. Mimo że zgodnie z polskim prawem każdy towar nawet o niewielkiej wartości powinien podlegać opłatom celno-skarbowym.

Nowy pocztowy oddział celny Lublinie zatrudnia 48 celników i 40 pocztowców. Ma być w nim sprawdzanych ok. 100 000 paczek dziennie.

Poczta Polska po nawiązaniu współpracy z Pocztą Chińską stała się bardzo ważnym partnerem na dynamicznie rozwijającym się rynku przesyłek z Azji. Jednym z efektów tej współpracy jest uruchomienie tranzytu przesyłek pocztowych przez kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie. Trafiają tu drogą kolejową z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu. Dzięki temu nowy Jedwabny Szlak połączył drogą lądową Europę z Chińską Republiką Ludową i Dalekim Wschodem Azji. Poza nią przesyłki pocztowe wędrują z Chin do Europy także drogą lotniczą, poprzez warszawskie Okęcie – informuje Poczta Polska.

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Przy dalszym uszczelnieniu systemu opłat celnych i podatkowych, koniec tanich zakupów w Chinach. Przed świętami to bolesna wiadomość.