Łatwiej będzie wymienić baterię w MacBooku Air z ekranem Retina

Laptopy są coraz częściej zamkniętymi konstrukcjami, w których trudno cokolwiek własnoręcznie naprawić. Co więcej, okazuje się, że problemy z wymianą podzespołów takich jak baterie mają nawet serwisy. W produkowanych od 2012 roku MacBookach z ekranami Retina bateria jest przyklejona do górnej części obudowy. Jednym ze sposobów na odklejenie elementów akumulatora jest jego podgrzanie np. za pomocą suszarki. To jednak niebezpieczna metoda, bo może doprowadzić do uszkodzenia baterii. Dotychczas rozwiązaniem była wymiana całej górnej części z panelem dotykowym i klawiaturą.
apple
apple

Teraz autoryzowane serwisy Apple, dzięki nowym narzędziom dostarczonych przez producenta, będą w stanie wymieniać same baterie. Do przyklejenia akumulatorów w laptopach posłuży sprzęt wykorzystywany już przez techników podczas podobnej operacji w iPhone’ach. Producent z Cupertino w smartfonach używa tego samego rodzaju kleju co w przenośnych komputerach. Możliwa będzie także wymiana touchpada.

Trudności z demontażem obudowy w smartfonach i laptopach sprawiają, że żywotność urządzeń jest krótsza, a użytkownicy muszą częściej kupować nowe. Podobna polityka nie jest przyjazna ani klientom, ani środowisku (rośnie ilość elektronicznych odpadów). Krok Apple trzeba zatem uznać za dobry. Urządzenia powinny być konstruowane w taki sposób, żeby po zakończeniu eksploatacji, można było je zdemontować, a części poddać recyklingowi i nawet wykorzystać je do produkcji następnych podzespołów. | CHIP