LG opatentowało smartfon z 16 obiektywami

Pomysł LG opiera się na specyficznej siatce obiektywów (4×4), która niekoniecznie przypomina kwadrat. Producent proponuje bowiem obiektywy o różnych kształtach, mniej lub bardziej spłaszczonych. Pomogą one użytkownikowi zarejestrować bardzo nietypowe ujęcia. Najważniejszą zaletą takiego układu jest bowiem nie tylko możliwość użycia dowolnego z aparatów, ale wybrania kilku, które w tym samym momencie wykonają zdjęcie. Dzięki temu w etapie postprodukcji użytkownik miałby większy wybór ujęć czy perspektyw.
lg-16-aparatów
lg-16-aparatów

Różne plany na konstrukcję siatki obiektywów (fot. letsgodigital.org)

Dość intrygująco prezentuje się funkcja pozwalająca na edytowanie kąta widzenia fragmentu zdjęcia już po wykonaniu fotografii. Na schematycznej ilustracji posłużono się przykładem trzech zdjęć misia. Złożone w jedno pozwoli na obrócenie głowy pluszaka w innym kierunku. Trudno sobie wyobrazić, jak aparaty znajdujące się na jednej płaszczyźnie byłyby w stanie zrobić jednocześnie aż tak odmienne ujęcia. Najpewniej chodzi tutaj o funkcję “skanowania 3D”, które znamy chociażby ze smartfonów Sony. Dzięki kombinacji 16 obiektywów taki proces rzeczywiście mógłby być na tyle dokładny, że efekt końcowy nie powinien przypominać nieudanej przeróbki w Photoshopie.

Obracanie obiektów po wykonaniu zdjęcia (fot. letsgodigital.org)

A co z aparatem przednim? Ten także byłby obecny, ale skoro na odwrocie urządzenia znalazłoby się tyle optyki to żal byłoby z niej nie skorzystać do zrobienia perfekcyjnego selfie. Tutaj LG ma prosty pomysł – lusterko, dzięki któremu użytkownik widziałby swoje odbicie i mógł dobrze wykadrować zdjęcie.

Więcej równocześnie wykonanych zdjęć to większe możliwości edycji fotografii (fot. letsgodigital.org)

Oczywiście przyznanie patentu nie oznacza, że LG rzeczywiście wyprodukuje takie urządzenie. Jeżeli jednak do tego dojdzie, to koreański producent wcale nie będzie pierwszym, który to zrobi. W 2015 roku firma Light wprowadziła na rynek smartfon L16 z dokładnie taką samą liczbą obiektywów. Niestety osoby, które się na niego skusiły twierdzą, że jakość zdjęć wcale nie jest rewelacyjna. Dlatego Light pracuje już nad kolejną wersją urządzenia, ale z mniejszą liczbą obiektywów. | CHIP

 Tutaj znajdziecie najlepsze smartfony m.in. OnePlus 6T i Huawei Mate 20 Pro.

Więcej:LGsmartfony