Micron wprowadza pojemne pamięci dla telefonów

Micron twierdzi, że poza wzrostem pojemności udało mu się poprawić także efektywność energetyczną nowych pamięci. To oczywiście ucieszy producentów smartfonów, dla których odprowadzanie ciepła z wydajnych układów montowanych we współczesnych urządzeniach jest problemem. Wydajność nowych pamięci ma pozostać mniej więcej na tym samym poziomie co w dotychczasowych układach LPDDR4x.
Jak długo potrwają niedobory przewodników, CEO Microna o cenach SSD i DRAM
Jak długo potrwają niedobory przewodników, CEO Microna o cenach SSD i DRAM

Nowe pamięci LPDDR4x Microna mogą pochwalić się pojemnością 12 Gb na moduł. To dwa razy więcej niż w pamięciach stosowanych obecnie, przy zachowaniu tej samej wielkości całego układu. Ta cecha może okazać się kluczową, bo we współczesnych smartfonach każdy milimetr przestrzeni na płycie bywa na wagę złota. Pamięci wykonano w procesie technologicznym 10 nm, chociaż producent podaje, że jest to proces mieszany (jak np. w nowych procesorach AMD Epyc drugiej generacji) i bardziej pasuje tu określenie od 10 do 19 nm.

Micron jest pionierem w dostarczaniu technologii DRAM o niskim poborze mocy. Udowodniliśmy to projektując pierwszą w branży, najbardziej pojemną, monolityczną i mobilną pamięć DRAM 12 Gb – powiedział wiceprezes i dyrektor generalny firmy Micron Mobile, Raj Talluri. Najnowsza generacja LPDDR4 umożliwia producentom telefonów komórkowych dostarczanie bogatych wrażeń dla ultra-smukłych urządzeń mobilnych, ponieważ zapotrzebowanie użytkowników na wydajność, pojemność i dłuższy czas pracy na baterii wciąż rośnie.

Współczesne smartfony ze średniej i wysokiej półki korzystają z pamięci LPDDR4x. Nowa generacja tych układów może wpłynąć na kilka kluczowych cech tych urządzeń (fot. Xiaomi)

Poza mniejszą objętością i większą pojemnością nowe pamięci mają też cechować się mniejszym zapotrzebowaniem na prąd. To z kolei pozwoli wydłużyć czas pracy smartfonów. Pamięć RAM bierze udział w każdej operacji, a tym samym ograniczenie pobieranego przez nią prądu może skutkować wyraźnymi zmianami w czasie pracy na baterii całego urządzenia. Według producenta, różnica względem poprzedniej generacji pamięci to 10 procent. Micron podał też, że układy LPDDR4x nowego typu są już dostępne dla producentów i wkrótce powinniśmy zobaczyć urządzenia z nich korzystające. Można się zatem spodziewać, że na CES i MWC w 2019 roku pojawią się smartfony i tablety korzystające z tego właśnie rodzaju pamięci. | CHIP