Microsoft Surface Laptop 2

Surface Laptop 2 przypomina pierwszy model Surface Laptop, ale Microsoft używa teraz procesorów Core i5-8250U lub Core i7-8650U. Te czterordzeniowe CPU zapewniają znacznie większą wydajność niż dwurdzeniowe układy siódmej generacji stosowane w poprzedniej edycji. Jednak testy dowodzą, że model z Core i5-8250U i ośmiomegabajtową pamięcią RAM cierpi na te same problemy co jego poprzednik. Znaczący spadek wydajności można zmierzyć już po drugim przebiegu benchmarku wydajności. Można to wytłumaczyć bardzo małą grubością laptopa wynoszącą zaledwie 14 milimetrów. Chłodzenie po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby utrzymać procesor efektywnie na rozsądnym poziomie temperatury. Ponieważ procesory mobilne Intela dynamicznie dostosowują prędkość taktowania do warunków termicznych to niedostateczne chłodzenie ma negatywny wpływ na wydajność. Procesor nie ulegnie co prawda uszkodzeniu, ale jego wydajność wyraźnie spadnie jeśli tylko nie będzie on odpowiednio wydajnie chłodzony.
Microsoft Surface Laptop 2

Niemniej jednak, Surface Laptop 2 zapewnia przyzwoitą wydajność w codziennych zastosowaniach – tylko przy edycji wideo w jakości HD, w bezpośrednim porównaniu z innymi wysokiej klasy notebookami, szybko zaczyna brakować mu mocy obliczeniowej.

Pod względem liczby i rodzaju dostępnych portów, Surface Laptop 2 irytująco nie różni się od swojego poprzednika. Microsoft najwyraźniej wciąż nie ma zaufania do wydajnego protokołu Thunderbolt i powiązanego z nim interfejsu USB typu C. Tak więc Surface Laptop 2 i jego poprzednik, jako jedyne dwa ultrabooki w naszych rankingu laptopów klasy premium, pozostają bez portu Thunderbolt czy choćby zwykłego USB-C. Jedyne dostępne interfejsy to port USB 3.0 typu A i port mini Displa Port do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza.

Chcielibyśmy mieć przynajmniej port USB typu C – na przykład zamiast gniazda mini DisplayPort.

Wysoka jakość użytych materiałów i doskonała klawiatura

Touchpad i klawiatura są bardzo przyjemne w użyciu a pisanie od początku przebiega płynnie bo Microsoft pozostał przy klasycznym układzie klawiatury. Czarna obudowa wygląda elegancko a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Użyte materiały również nie budzą wątpliwości, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium. Nawet Alcantara pokrywająca wewnętrzną powierzchnię laptopa – wcześniej krytykowana – naprawdę wygląda dobrze w kolorze czarnym.

Ekran o nietypowej przekątnej 13,5 cala ma równie nietypową rozdzielczość 2256 x 1504 pikseli. Dotykowa matryca – mimo że często niedoceniana – w praktyce okazuje się bardzo przydatna – szczególnie w codziennej pracy i zastosowaniach biurowych. Odblaskowy wyświetlacz nie może konkurować z tymi montowanymi u konkurencji w segmencie premium głównie z powodu niskiej jasności maksymalnej 341 kandeli na metr kwadratowy i słabnącego kontrastu szachownicy wynoszącego zaledwie 138:1.

Ze względu na problemy ze skutecznym schłodzeniem mocno obciążonego laptopa raczej trudni polecić Surface Laptop 2 do edycji wideo.

Surface Laptop 2 działa na baterii bez końca

Najważniejszą cechą laptopa Surface Laptop 2 jest jego żywotność na baterii, która została zaprojektowana z myślą o ekstremalnej mobilności…. W wymagającym teście PCMark 8 Work, który symuluje długi i wymagający dzień pracy na baterii z arkuszami kalkulacyjnymi i wideokonferencjami laptop przetrwał długie sześć i pół godziny. Jeśli chodzi o ciągłe odtwarzanie wideo to Surface Laptop 2 potrafi wytrzymać ponad 13 godzin. Dla fanów seriali oznacza to możliwość obejrzenia praktycznie całego sezonu na jednym ładowaniu!