NEWS: znamy parametry ekranu składanego smartfonu Samsunga

Przedni ekran krzyżówki telefonu z tabletem, nazywanej nadal nieoficjalnie Samsungiem F, ma przekątną o długości 4,56 cala oraz proporcje 21 : 9. W trybie smartfonu urządzenie pracuje w rozdzielczości 840 x 1960 pikseli. Użytkownik będzie z niego korzystał jak dotychczas, odbierając połączenia, wysyłając SMS-y i uruchamiając aplikacje. Po rozłożeniu telefon ma 7,3 cala, a działa w dość nietypowej rozdzielczości 1536 x 2156 pikseli i proporcjach 4,2 : 3. Samsung przygotowuje nową funkcję Multi Active Window, która jest rozwinięciem trybu podzielonego ekranu. W nowym da się korzystać jednocześnie z 3 aplikacji.
Samsung
Samsung

W tym samym czasie co prezentacja Samsunga, w Mountain View trwała konferencja Android Dev Summit. Zbieżność czasu okazuje się nieprzypadkowa. Google pokazało nową funkcję Androida, która ułatwia korzystanie właśnie ze składanych smartfonów. Po rozłożeniu urządzenie wyświetla aplikację jak na ekranie tabletu. Po złożeniu jest natomiast wyświetlana na mniejszej powierzchni w trybie, jaki znamy z typowych smartfonów. Oczywiście duża będzie tu rola twórców aplikacji, jednak większość programów i stron już dziś jest responsywna, a zatem dopasowuje się do różnych rozdzielczości i proporcji ekranu.

Pojawiają się też pierwsze wersje aplikacji zaprojektowanych z myślą o rozkładanych smartfonach. Jedną z nich jest agregator treści Flipboard, który pracuje we wszystkich trzech trybach, co możecie zobaczyć poniżej.

Składane i zwijane smartfony wydają się przyszłością. Konstrukcja Samsunga, którą zobaczyliśmy podczas konferencji w San Francisco to tak naprawdę powrót do pomysłów Nokii i Motorolii sprzed ery ekranów dotykowych. Powinniśmy spodziewać się, że niebawem inni producenci pokażą prototypy urządzeń łączących zalety smartfonu i tabletu. Wiemy, że nad takimi rozwiązaniami pracują m.in. Huawei, Apple, Microsoft i wspomniana Motorola. | CHIP