Nvidia i największy “GPU” na świecie

CEO firmy Nvidia, Jensen Huang, jeszcze na GTC 2018 pokazywał serwer DGX-2 nazywając go największym na świecie procesor graficznym. Ów procesor to aż 16 połączonych procesorów graficznych Tesla V100 i 512 GB pamięci HBM2. Przedstawiać faktyczną kombinację układów graficznych jako jeden GPU to pewne nadużycie, niemniej jednak trudno odmówić DGX-2 tego, że dysponuje rzeczywiście kolosalną wydajnością. Oczywiście przeznaczenie tej maszyny nie ma nic wspólnego z grami, (tak więc drodzy gracze nici z 5 tysięcy klatek na sekundę w “CS:GO”), a zadania stawiane przed DGX-2 to głównie obliczenia związane z SI. Wydawać by się mogło, że kosztujące, bagatela, 400 000 dolarów GPU to już wystarczająco potężne urządzenie. Jednak Nvidia poszła krok dalej, pokazując DGX-2H.
Nvidia i największy “GPU” na świecie

Układ graficzny V100 – główna składowa komputera DGX-2H (fot. tomshardware)

Tym razem Nvidia nie pochwaliła się nowym GPU. Być może przyczyna tej dyskrecji leży w specyfikacji nowego urządzenia. Nie różni się drastycznie od poprzednika, ale zmiany mogą sugerować problemy, z jakimi borykał się poprzedni komputer. Nowy model składa się także z 83 920 rdzeni CUDA i 12 2240 rdzeni Tensor, ale firma z Santa Clara zwiększyła wydajność, podnosząc power limit i granice temperatur dla głównych składowych urządzenia: procesorów graficznych V100. Limit mocy wzrósł z 350 W do 450 W na GPU. Zmienił się także CPU: Intel Xeon Platinum 8168, zastąpił Xeona Platinum 8174.

Superkomputer “Prometheus” z AGH w Krakowie. Dysponuje mocą obliczeniową tylko nieco większą niż DGX-2H (fot. naszemiasto.krakow)

Zwiększony pobór mocy dla każdego GPU skutkuje wzrostem apetytu na prąd całego urządzenia: z 10 kW do 12 kW. Jednocześnie wzrosła teoretyczna moc obliczeniowa: z 2 petaflopów do 2.1 petaflopów. Chociaż wydaje się, że to niewielel w porównaniu z dużym wzrostem zużycia energii, to warto uświadomić sobie o jak wielkich liczbach mówimy. Przypominamy więc, że petaflop to jednostka miary oznaczająca liczbę wykonywanych w sekundzie operacji zmiennoprzecinkowych, konkretnie 1015. Dla porównania, stojący w AGH superkomputer Prometheus dysponuje całkowitą mocą obliczeniową 2,4 petalopów. Cena DGX-2H nie jest znana. | CHIP