PlayStation 5 może otrzymać 8-rdzeniowego Ryzena

RuthenicCookie, użytkownik Reddita, ujawnił sporo danych dotyczących sprzętu dla graczy nowej generacji od Sony. Jego zdaniem PS5 zostanie zapowiedziana w połowie 2019 roku, przy czym jej pełna prezentacja odbędzie się później, w okoliach konferencji PlayStation Experience, która najczęściej odbywa się w grudniu. Zwraca jednak uwagę na to, że do sprzedaży konsola nie trafi wcześniej niż przed majem 2020 roku, ale nie później niż w listopadzie 2020 roku.
ps5
ps5

Jeżeli chodzi o same parametry, ze źródeł forumowicza wynika, że PlayStation 5 otrzyma ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen. Ma to sens ponieważ obecna generacja konsol pracuje na AMD Jaguar. Jeżeli ten przeciek się potwierdzi, najprawdopodobniej PS5 otrzyma też układ graficzny należący już do architektury Navi. Całość ma wspierać 16 GB VRAM-u, z czego 14 GB będą mogli wykorzystać twórcy gier. W efekcie konsola ma płynnie uruchamiać produkcje w 4K i 60 kl./s. Procesor będzie zapewne już przedstawicielem nowej generacji jednostek AMD, korzystających z architektury Zen2 i wykonanych w 7 nm. Skąd ten wniosek? Nowocześniejszy proces technologiczny to m.in. zmniejszenie się całego układu, a tym samym więcej miejsca dla dodatkowych rdzeni CPU (obecnie dostępne modele ze zintegrowaną grafiką Vega mają maksymalnie 4 rdzenie).

PS5 ma kosztować ok. 500 dolarów (ok. 1900 zł), a jednymi z pierwszych gier jakie zostaną wydane na tę platformę mają być kolejna część “God of War”, “Horizon 2”, “Last of Us: Part II”, “Ghost of Tshushima” i “Death Stranding”. Trzy ostatnie z tych gier powstają także na PS4.

Według przecieku Sony pracuje także nad drugą generacją gogli PS VR, której adapter zapewniający dodatkową moc obliczeniową zostanie schowany już we wnętrzu konsoli. Same gogle z kolei będą miały wbudowaną kamerę. Ze źródeł forumowicza wynika także, że Sony testuje także nowe rodzaje kontrolerów pod wirtualną rzeczywistość, które zakłada się na dłonie, jak rękawiczki. | CHIP