Raport z rynku układów graficznych

Najnowszy raport o rynku układów graficznych w trzecim kwartale 2018 roku został opublikowany przez Jon Peddie Research. Zgodnie z raportem, AMD może pochwalić się większym wzrost dostaw w porównaniu do konkurencyjnej NVIDII. Jednak to Intel pozostaje liderem rynku i dostarczył najwięcej układów graficznych. Z danych wynika, że w III kwartale tego roku dostawy układów graficznych wzrosły względem drugiego kwartału 2018 o 10,64 procent.
Raport z rynku układów graficznych

[banner slot=”text”]

AMD dostarczyło o 6,5 procent układów graficznych więcej, NVIDIA o 4,3 procent więcej, ale to Intel uzyskał najlepszy wynik sprzedając o 13,1 procent więcej układów graficznych niż kwartał wcześniej. W trzecim kwartale 2018 r. całkowita liczba dostarczonych przez producentów GPU wzrosła o 10,64 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Radeon RX 590 – nowa karta AMD, raczej nie zmieni wskaźników w skali globalnej. Jednocześnie jest ciekawą alternatywą dla GeForce’a GTX 1060.. Tyle, że to “integry” są prawdziwymi królami popularności (fot. AMD)

Tym samym ogólny udział w rynku GPU spadł zarówno dla AMD, jak i NVIDII (odpowiednio -0,6 procent i 0,97 procent), podczas gdy Intel odnotował wzrost udziału w rynku o 1,5 procenta. To dość dobrze pokazuje pewną tendencję: klienci coraz chętniej kupują notebooki, z których większość wyposażona jest w procesory Intela i grafikę zintegrowaną. Trzeci kwartał był zdecydowanie lepszy właśnie dla układów zintegrowanych. Dostawy niezależnych kart graficznych spadły aż o 19,21 procent w porównaniu do drugiego kwartału i o 16 procent względem trzeciego kwartału 2017. Obecnie tylko 31,61 procent komputerów korzysta z tego typu kart. Reszta polega na iGPU. I stąd właśnie tak silna pozycja Intela, mimo braku niezależnych GPU z logiem “niebieskich”… Przynajmniej na razie. | CHIP


⇒ Tutaj znajdziecie ranking laptopów klasy premium.