Raport z rynku układów graficznych

Fot. wccftech
Rynek układów graficznych jest bardziej złożony niż może się wielu osobom wydawać. Liderem nie jest ani AMD, ani NVIDIA, ale Intel. Niezależne układy graficzne stanowią jedynie nieco ponad 30 procent wszystkich GPU na rynku.

Najnowszy raport o rynku układów graficznych w trzecim kwartale 2018 roku został opublikowany przez Jon Peddie Research. Zgodnie z raportem, AMD może pochwalić się większym wzrost dostaw w porównaniu do konkurencyjnej NVIDII. Jednak to Intel pozostaje liderem rynku i dostarczył najwięcej układów graficznych. Z danych wynika, że w III kwartale tego roku dostawy układów graficznych wzrosły względem drugiego kwartału 2018 o 10,64 procent.

Reklama

AMD dostarczyło o 6,5 procent układów graficznych więcej, NVIDIA o 4,3 procent więcej, ale to Intel uzyskał najlepszy wynik sprzedając o 13,1 procent więcej układów graficznych niż kwartał wcześniej. W trzecim kwartale 2018 r. całkowita liczba dostarczonych przez producentów GPU wzrosła o 10,64 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Radeon RX 590 – nowa karta AMD, raczej nie zmieni wskaźników w skali globalnej. Jednocześnie jest ciekawą alternatywą dla GeForce’a GTX 1060.. Tyle, że to „integry” są prawdziwymi królami popularności (fot. AMD)

Tym samym ogólny udział w rynku GPU spadł zarówno dla AMD, jak i NVIDII (odpowiednio -0,6 procent i 0,97 procent), podczas gdy Intel odnotował wzrost udziału w rynku o 1,5 procenta. To dość dobrze pokazuje pewną tendencję: klienci coraz chętniej kupują notebooki, z których większość wyposażona jest w procesory Intela i grafikę zintegrowaną. Trzeci kwartał był zdecydowanie lepszy właśnie dla układów zintegrowanych. Dostawy niezależnych kart graficznych spadły aż o 19,21 procent w porównaniu do drugiego kwartału i o 16 procent względem trzeciego kwartału 2017. Obecnie tylko 31,61 procent komputerów korzysta z tego typu kart. Reszta polega na iGPU. I stąd właśnie tak silna pozycja Intela, mimo braku niezależnych GPU z logiem „niebieskich”… Przynajmniej na razie. | CHIP


⇒ Tutaj znajdziecie ranking laptopów klasy premium. 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.