Vanuatu testuje drony transportujące szczepionki

Rząd Vanuatu testuje możliwość transportowania szczepionek za pomocą dronów. Republika Vanuatu to wyspiarskie państwo położone ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Terytorium Vanuatu to 85 wysp, z czego zamieszkałych jest 65. Przy takich warunkach geograficznych, logistyka transportu to wyzwanie.
Vanuatu testuje drony transportujące szczepionki

Aby zapewnić mieszkańcom możliwość skorzystania ze szczepień rząd Vanuatu, dzięki wsparciu UNICEF Pacific, nawiązał współpracę z dwiema firmami: australijską Swoop Aero i niemiecką Wingcopter. Mają one zająć się próbnymi lotami, sprawdzającymi, na ile opłacalne jest wykorzystanie dronów do dostarczania szczepionek do trudno dostępnych miejsc.

Wyzwania związane z dotarciem do dzieci na odległych wyspach Vanuatu są ogromne. Pielęgniarki idą przez wiele godzin, by dostarczyć szczepionki – powiedziała Sheldon Yett z UNICEF-u. I dodała: Każde dziecko na świecie ma prawo do szczepionek ratujących życie, a ta technologia jest krokiem w kierunku dotarcia do dzieci najbardziej zagrożonych”.

Próby rozpoczną się z początkiem grudnia. Drony wystartują z północnego krańca wyspy Efate, przelecą nad trzema mniejszymi wyspami leżącymi na północ od Efate, na jednej z nich pozostawią ładunek, a następnie powrócą na Efate. Na początku stycznia odbędzie się druga faza testów. Wówczas drony będą już dostarczać szczepionki do przychodni znajdujących się na wspomnianych wyspach.

Zapewnienie stałego dostępu do niezbędnych zasobów w placówkach służby zdrowia jest stałym wyzwaniem dla Vanuatu ze względu na położenie geograficzne, logistykę i wysokie koszty, mówi Dyrektor Generalny Ministerstwa Zdrowia w Vanuatu, George Taleo.