Windows 10 teraz ze wsparciem dla aplikacji ARM64

Microsoft, niejako przy okazji wypuszczenia nowej wersji Visual Studio 15.9, ogłosił, że programiści korzystający z tego narzędzia będą mogli tworzyć aplikacje ARM64. Tak stworzone programy pojawią się w Microsoft Store. Nie mniej ważne od możliwości tworzenia aplikacji zgodnych z ARM64, jest to, że programiści zyskali również możliwość ponownego kompilowania zarówno starszych programów Windows Universal (UWP), jak i starszych programów C++ Win32, aby mogły one działać natywnie na urządzeniach z procesorami ARM i systemem Windows.
Windows 10 teraz ze wsparciem dla aplikacji ARM64

Teraz możliwe będzie tworzenie aplikacji dla ARM64 w Windows 10. W praktyce zobaczymy takie aplikacje dopiero za jakiś czas, jednak już teraz możemy przypuszczać, że laptopy korzystające ze Snapdragonów mogą zyskać na wydajności (fot. tomshardware)

Microsoft poinformował również, że nawet bardziej wydajne maszyny z układami ARM Qualcomm Snapdragon 850 przeznaczonymi dla środowiska Windows 10 (jak Lenovo Yoga C630 i Samsung Galaxy Book2) także powinny zyskać na wydajności. Będzie to jednak w dużej mierze zależało od tego, jak szybko (i czy w ogóle) programiści ponownie skompilują swoje programy już dla ARM64 w Windows.

Laptopy pracujące na systemie Windows 10, korzystające przy tym ze znanych ze smartfonów procesorów Qualcomm Snapdragon 845, zadebiutowały na początku tego roku. Nie był to jednak start szczególnie udany. Przyczyną, a właściwie jedną z przyczyn, była konieczność emulacji. To powodowało, że procesor musiał wykonać więcej operacji niż tylko te, których realnie wymagał uruchomiony program. Rezultat: dość marne wyniki wydajności. Windows mógł wprawdzie uruchamiać aplikacje zgodne z ARM, to dotąd były to jedynie programy 32-bitowe, a i to działo się wyłącznie dzięki emulacji. Teraz jednak mamy szansę na aplikacje napisane od podstaw dla ARM64 w Windows, a tym samym lepsze działanie takich programów. | CHIP

 Tutaj znajdziecie najlepsze laptopy do 2000 zł np. Lenovo Ideapad 330S-15IKB i HP 15-db0401ng.