Wkrótce porozmawiamy ze zmarłymi na Skypie

Cyfrowy bliźniak ma działać na podobnej zasadzie jak asystenci głosowi. Dzięki temu w przyszłości można będzie dosłownie porozmawiać za pomocą komunikatora głosowego albo tekstowego ze zmarłym babcią albo dziadkiem. Startup Eternime został stworzony w 2014 roku przez Mariusa Ursache, absolwenta MIT.
Wkrótce porozmawiamy ze zmarłymi na Skypie

[banner slot=”text”]

Na razie prowadzone są testy, w których można wziąć udział, rejestrując się na stronie projektu. Do tej pory ponad 41 tysięcy osób wyraziło zainteresowanie stworzeniem swojej cyfrowej kopii. Pomysł nie jest nowy i pojawiał się w wielu filmach i książkach science fiction. Warto wymienić chociażby odcinek serialu “Black Mirror” pt. “Be Right Back”, który prawdopodobnie był inspiracją dla Ursache.

Cyfrowa osobowość to alternatywa dla statycznej kolekcji zdjęć i pamiątek po przodkach. Inny sposób przypomnienia o sobie po śmierci oferuje serwis SafeBeyond. To kapsuła czasu, która pozwala zostawić wiadomości bliskim, na przykład kiedy ukończą studia albo wezmą ślub. Można także zostawić wirtualną pocztówkę, która odtworzy się po dotarciu w konkretne miejsce takie jak Pałac Kultury i Nauki czy Wieża Eiffela.

Z kolei w amerykański serwis Yahoo! od 2014 roku w Japonii oferuje usługi pogrzebowe. Za pomocą serwisu Yahoo! Ending Japończycy mogą m.in. zamówić pogrzeb, a także wysłać pośmiertnie listy do 200 znajomych. Yahoo! tworzy także specjalną pamiątkową tablicę, na której znajomi mogą zostawić kondolencje rodzinie zmarłego. Konta ze statusem “In memoriam” znajdziemy też w serwisach społecznościowych takich jak Facebook i Google.

Nowe technologie stwarzają znacznie więcej możliwości do upamiętnienia bliskich niż tradycyjne nagrobki na cmentarzach. Dzięki sztucznej inteligencji możemy porozmawiać ze zmarłymi, a raczej z ich częścią pozostawioną w serwisach społecznościowych. Możemy też odebrać cyfrową pocztówkę z przeszłości, która przywoła wspomnienia o bliskiej osobie w ważnej chwili. Ten temat rozwiniemy w najbliższy poniedziałek w naszym okładkowym artykule. | CHIP