Za pomocą gogli VR zbliżymy się do czarnej dziury

Matematyczne niuanse związane z wizualizacją naukowcy opisali w obszernym artykule w czasopiśmie Computational Astrophysics and Cosmology. W dalszej części filmu widzimy jak zachowuje się materia, która wpada do czarnej dziury. Sama czarna dziura na nagraniu jest oczywiście niewidoczna, a to co widzimy na animacji, to tzw. dżety. Na skutek obrotu czarnej dziury, część opadającej na nią materii jest wyrzucana. Właśnie w postaci dżetów które na skutek jonizacji zaczynają świecić bardzo jasnym światłem. Nagranie 3D można obejrzeć poniżej, najlepiej w zestawie do wirtualnej rzeczywistości.
Za pomocą gogli VR zbliżymy się do czarnej dziury

W ten sposób powstał jedna z najbardziej realistycznych wizualizacji zjawiska przewidzianego przez Alberta Einsteina i Karla Schwarzschilda. Czarne dziury powstają z zapadających się gwiazd, których masa jest tak duża, że nic nie jest w stanie opuścić obszaru czasoprzestrzeni, na który oddziałuje. Dotyczy to również światła. Na początku filmu możemy zobaczyć sposób, w jaki czarna dziura ugina promienie świetlne, w wyniku tzw. soczewkowania grawitacyjnego. Warto dodać, że to zjawisko pozwala astronomom zaglądać w najgłębsze obszary wszechświata, których normalnie nie moglibyśmy dostrzec.

[banner slot=”text”]

Naukowcy zapowiadają, że to dopiero początek i w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych wizualizacji stworzonych na podstawie o modele matematycznych. Dzięki temu często trudne naukowe teorie opisane zawiłymi wzorami możemy zobaczyć na własne oczy i dzięki temu zrozumieć w myśl powiedzenia, że jeden obraz to więcej niż tysiąc słów. | CHIP