Zaskakująco wzrasta aktywność wirusa WannaCry

Zdaniem Kaspersky Lab, ransomware WannaCry jest nadal na szczycie listy najbardziej rozpowszechnionych rodzin szkodliwych programów szyfrujących dane dla okupu. I dzieje się tak mimo upływu czasu, bo od “premiery” wirusa minęło półtora roku. Według firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym, tylko w trzecim kwartale tego roku omawiane zagrożenie było odpowiedzialne za ataki wymierzone w 74621 użytkowników na całym świecie. To łącznie 28,72% wszystkich ofiar ransomware’u. Co ciekawe, udział WannaCry wzrósł jeszcze względem trzeciego kwartału ubiegłego roku, wówczas wynosił 16,78%.
WannaCry
WannaCry

W zeszłym roku WannaCry i Petya zablokowały tysiące komputerów w wielu krajach (fot. Kaspersky Lab)

– Rosnący odsetek ataków WannaCry może posłużyć jako przypomnienie, że epidemie nie kończą się tak szybko, jak się zaczynają, zawsze mają długofalowe konsekwencje. W przypadku programów kryptograficznych ataki bywają na tyle poważne, że lepiej zawczasu zabezpieczyć swoje urządzenie, niż później zmagać się z zaszyfrowanymi plikami – podkreśla Fiedor Sinicyn, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w Kaspersky Lab.

Kaspersky zaznacza, że od lipca do września rozwiązania tej firmy uchroniły 259867 użytkowników przed atakami ze strony programów kryptograficznych. To o 39% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Specjaliści niezmiennie doradzają aktualizowanie systemu, korzystanie z oprogramowania antywirusowego i regularne wykonywanie kopii zapasowych. Raport przygotowany przez rosyjską firmę znajdziecie tutaj. | CHIP