WannaCry

Zaskakująco wzrasta aktywność wirusa WannaCry

Od lipca do września ten ransomware zaatakował niemal 75 tysięcy komputerów.

Zdaniem Kaspersky Lab, ransomware WannaCry jest nadal na szczycie listy najbardziej rozpowszechnionych rodzin szkodliwych programów szyfrujących dane dla okupu. I dzieje się tak mimo upływu czasu, bo od „premiery” wirusa minęło półtora roku. Według firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym, tylko w trzecim kwartale tego roku omawiane zagrożenie było odpowiedzialne za ataki wymierzone w 74621 użytkowników na całym świecie. To łącznie 28,72% wszystkich ofiar ransomware’u. Co ciekawe, udział WannaCry wzrósł jeszcze względem trzeciego kwartału ubiegłego roku, wówczas wynosił 16,78%.

W zeszłym roku WannaCry i Petya zablokowały tysiące komputerów w wielu krajach (fot. Kaspersky Lab)

– Rosnący odsetek ataków WannaCry może posłużyć jako przypomnienie, że epidemie nie kończą się tak szybko, jak się zaczynają, zawsze mają długofalowe konsekwencje. W przypadku programów kryptograficznych ataki bywają na tyle poważne, że lepiej zawczasu zabezpieczyć swoje urządzenie, niż później zmagać się z zaszyfrowanymi plikami – podkreśla Fiedor Sinicyn, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w Kaspersky Lab.

Kaspersky zaznacza, że od lipca do września rozwiązania tej firmy uchroniły 259867 użytkowników przed atakami ze strony programów kryptograficznych. To o 39% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Specjaliści niezmiennie doradzają aktualizowanie systemu, korzystanie z oprogramowania antywirusowego i regularne wykonywanie kopii zapasowych. Raport przygotowany przez rosyjską firmę znajdziecie tutaj. | CHIP