200 000 rdzeni w superkomputerze

Fińskie IT Center for Science (CSC) ujawniło dwufazowy ambitny plan wzmocnienia infrastruktury komputerowej wysokiej wydajności. Pierwszy dotyczy klastra o nazwie BullSequana X400 wypełnionego procesorami Intel Xeon Cascade Lake. Drugi, znacznie potężniejszy superkomputer, nazwano BullSequana XH2000. I to właśnie ta maszyna ma dysponować łączną liczbą 200 000 rdzeni.
rdzenie w komputerze
rdzenie w komputerze

Nowe CPU AMD Epyc “Rome” powinny dać fińskiej maszynie kolosalną moc obliczeniową (fot. AMD)

Brak publicznie dostępnych szczegółowych informacji na temat procesorów “Rome” EPYC najwyraźniej nie powstrzymał CSC przed planowaniem następnego superkomputera właśnie z ich wykorzystaniem. Spodziewany koszt projektu to 37 milionów euro (na sprzęt i szkolenie potrzebne do jego efektywnego wykorzystania). W przeliczeniu to ponad 158,5 miliona złotych. AMD skutecznie sprzedało 3 125 procesorów serwerowych następnej generacji, zanim jeszcze wprowadziło je na rynek.

[banner slot=”text”]

Atos, firma produkująca superkomputery BullSequana, powiedziała, że ​​spodziewa się zakończyć pierwszą fazę tego programu w 2019 r., a drugą w 2020 r. Pierwsza faza to budowa maszyny opartej o rozwiązania Intela i NVIDII i przeznaczonej specjalnie do badań nad sztuczną inteligencją.

Drugi etap to, jak twierdzi firma, “gigantyczny skok w zakresie mocy obliczeniowej i pozycjonowanie Finlandii jako wiodącego kraju w obszarze superkomputerów”. Nowy superkomputer zostanie zbudowany w Kajaani w Finlandii. | CHIP