79-kubitowy komputer kwantowy IonQ operuje na pojedynczych atomach

Według IonQ, to obecnie najbardziej wydajny komputer kwantowy. Każdy kwant jest reprezentowany przez jeden atom iterbu zamkniętego w pułapce jonowej. Komputer ma pamięć, w której można zapisać 160 kubitów danych. Może też wykonywać rekordową liczbę operacji jednocześnie na 79 kubitach. Dzięki temu posłuży do wykonywania większej liczby skomplikowanych obliczeń. W przyszłym roku urządzenie zostanie udostępnione naukowcom rozwiązującym problemy z dziedzin takich jak medycyna, chemia, logistyka i energetyka.
Komputer kwantowy IonQ
Komputer kwantowy IonQ

Komputer kwantowy IonQ wykorzystuje atomy iterbu zamknięte w tzw. pułapce jonowej (fot. Polska Akademia Nauk)

Pierwsze procesory kwantowe tworzone m.in. przez takie firmy jak IBM i Google wykorzystywały do ich produkcji krzem. Okazuje się, że w przypadku produkcji komputerów kwantowych zdecydowanie lepszym materiałem jest iterb. Niestety, w porównaniu z krzemem, ten pierwiastek występuje znacznie rzadziej. Średnio w 1 tonie ziemi znajdują się zaledwie około 3 gramy iterbu. Krzem z kolei stanowi około 25 procent zewnętrznych warstw skorupy ziemskiej.

[banner slot=”text”]

Naukowcy na swoim komputerze kwantowym przeprowadzili standardowy test z użyciem algorytmu Bernsteina-Vaziraniego. Zadaniem maszyny było odgadnięcie liczby z przedziału od 0 do 1023. Klasyczne komputery potrzebują 11 prób w przypadku 10-bitowej liczby. Natomiast komputerom kwantowym wystarczą dwa podejścia aby ze 100-procentową pewnością zgadnąć wynik. W pierwszym podejściu komputer kwantowy IonQ średnio zgadywał 73 procent z zadanych liczb. Dla komputera klasycznego taki wynik jest nieosiągalny w pierwszej próbie.

To kolejny krok w pracach nad komputerami kwantowymi. Nad tego typu maszynami pracują zarówno wielkie koncerny jak i naukowcy z uczelni na całym świecie. Pod koniec listopada pisaliśmy o osiągnięciu włoskich uczonych, którzy stworzyli nowy model kwantowej sieci neuronowej. | CHIP