Corning pracuje nad Gorilla Glass dla składanych smartfonów

W przyszłym roku powinniśmy spodziewać się wysypu zginanych smartfonów od największych producentów. Swoje urządzenia zapowiedzieli już Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo i LG. Produkcja zginanego szkła do ekranu nie jest jednak łatwa. Głównie ze względu na to, że taki materiał musi być znacznie cieńszy od ludzkiego włosa. Corning co prawda już w 2013 roku pokazało zginane szkło pod nazwą Willow Glass, jednak było zdecydowanie grubsze od tego testowanego obecnie.
składany samsung
składany samsung

Corning pracuje nad cienkim szkłem do zginanych ekranów (fot. Corning)

W czasie kiedy Corning eksperymentuje z różnymi rodzajami szkła, producenci używają przezroczystego plastiku i poliamidu (to w przypadku Samsunga) do ochrony ekranu. Jednak nie jest to rozwiązania pozbawione wad. Plastik łatwiej niż szkło się zarysowuje i może z czasem zmieniać kolor. Z tego powodu lepiej sprawdza się szkło, ale znowu – to nie zgina się zbyt łatwo.

Zginane ekrany z pewnością są tą nowością, która może wstrząsnąć w przyszłym roku rynkiem. Z drugiej strony pojawiają się słuszne skądinąd głosy dotyczące trwałości składanych smartfonów. O tym jednak jak sobie będzie radziła ta technologia w codziennym użytkowaniu przekonamy się dopiero jak rozwiązania różnych producentów trafią w ręce pierwszych użytkowników. | CHIP


⇒ Tutaj znajdziecie ranking, (wciąż jeszcze płaskich) smartfonów