składany samsung

Corning pracuje nad Gorilla Glass dla składanych smartfonów

W przyszłym roku powinniśmy spodziewać się wysypu zginanych smartfonów od największych producentów. Swoje urządzenia zapowiedzieli już Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo i LG. Produkcja zginanego szkła do ekranu nie jest jednak łatwa. Głównie ze względu na to, że taki materiał musi być znacznie cieńszy od ludzkiego włosa. Corning co prawda już w 2013 roku pokazało zginane szkło pod nazwą Willow Glass, jednak było zdecydowanie grubsze od tego testowanego obecnie.

Corning pracuje nad cienkim szkłem do zginanych ekranów (fot. Corning)

W czasie kiedy Corning eksperymentuje z różnymi rodzajami szkła, producenci używają przezroczystego plastiku i poliamidu (to w przypadku Samsunga) do ochrony ekranu. Jednak nie jest to rozwiązania pozbawione wad. Plastik łatwiej niż szkło się zarysowuje i może z czasem zmieniać kolor. Z tego powodu lepiej sprawdza się szkło, ale znowu – to nie zgina się zbyt łatwo.

Zginane ekrany z pewnością są tą nowością, która może wstrząsnąć w przyszłym roku rynkiem. Z drugiej strony pojawiają się słuszne skądinąd głosy dotyczące trwałości składanych smartfonów. O tym jednak jak sobie będzie radziła ta technologia w codziennym użytkowaniu przekonamy się dopiero jak rozwiązania różnych producentów trafią w ręce pierwszych użytkowników. | CHIP


⇒ Tutaj znajdziecie ranking, (wciąż jeszcze płaskich) smartfonów