ESA przetestowała procesor Intela w CERN-ie

Myriad 2 to procesor wyprodukowany przez Intela z myślą o trenowaniu sieci neuronowych. Sztuczna inteligencja przyda się w przestrzeni kosmicznej do rozpoznawania obiektów i nawigacji. Co prawda, to samo można wykonywać na Ziemi, ale przetworzenie przynajmniej części danych na miejscu, znacząco przyspieszy eksplorację kosmosu i podejmowanie decyzji daleko od naszej planety. Procesor Myriad 2 jest obecnie testowany w CERN-ie. Naukowcy z ESA bombardowali układIntela cząstkami wytwarzanym przez działo jonowe w akceleratorze cząstek elementarnych (SPS). To 7-kilometrowy tunel w kształcie torusa, w którym umieszczono układ Myriad 2. Teraz uczeni i inżynierowie przyjrzą się danym zebranym za pomocą eksperymentu w CERN-ie.
cern
cern

Procesory pomogą skuteczniej eksplorować kosmos (fot. CERN)

Układ Myriad 2 jest wykorzystywany m.in. w dronach, a także w systemach nawigacji statków na morzach i oceanach. Sztuczna inteligencja ma w tym wypadku za zadanie unikanie zderzeń. Podobne zastosowania mogą być bardzo przydatne również i w bezzałogowych misjach kosmicznych. Sterowanie łazikiem marsjańskim jest bardzo trudne. Zwłaszcza, jeśli ten napotka niespodziewane trudności. Wynika to z faktu, że opóźnienie sygnału pomiędzy Marsem a Ziemią wynosi od 4 do nawet 24 minut, w zależności od tego w jakiej odległości od siebie znajdują się obie planety. Często nawiązanie łączności jest też niemożliwe ze względu na aktywność Słońca.

Do przetestowania procesorów wykorzystano akcelerator cząstek elementarnych SPS (fot. CERN)

Podejmowanie decyzji przez łazik na miejscu może znacząco przyspieszyć eksplorację m.in. Czerwonej Planety, ale także i innych odległych zakątków Układu Słonecznego. Zanim to jednak nastąpi, pierwszymi zastosowaniami czipów Intela będzie wstępna analiza zdjęć z sond kosmicznych i satelitów. Z jednej strony przyspieszy to badania. Z drugiej pozwoli zaoszczędzić energię, którą można wykorzystać w lepszy sposób niż na nawiązywanie niepotrzebnej komunikacji z Ziemią. | CHIP