GeForce MX250 w laptopie HP

Karta graficzna GeForce MX250 pojawiła się w specyfikacji laptopa HP Zhan 66 Pro 14 G2. Pytanie o samą kartę graficzną pozostaje jednak otwarte, jako że nie ma pewności czym dokładnie jest MX250. Ze spekulacji w sieci wyłaniają się dwie możliwości, obie wydają się przy tym prawdopodobne.
GeForce MX250 w laptopie HP

Pierwszą teorią, której trzyma się m.in. serwis videocardz.com, jest ta mówiąca o MX250 jako o karcie, która bazuje na architekturze Turing. Za taką możliwością przemawiałby fakt, że w sieci pojawiły się niedawno pierwsze informacje o układach GPU TU107 i TU108. Pierwszy z nich prawdopodobnie będzie odpowiadał za karty GeForce RTX 2050, natomiast drugi… no właśnie – może MX250?

Laptop HP pojawi się oficjalnie na targach CES. Ciekawe czym okaże się faktycznie być jego karta graficzna (fot. videocardz)

Druga teoria mówi, że NVIDIA postąpi tak, jak obaj producenci kart graficznych postępowali już nieraz: “przemaluje” dotychczasowy układ. Ma na to wskazywać obecność pamięci GDDR5, a nie GDDR6, które są obecne we wszystkich kartach z rodziny Turing. Jest to jednak dość słaby dowód. Pamięci typu GDDR5 nie byłyby ograniczeniem przy mocno obciętym Turingu, a z takim mielibyśmy do czynienia w przypadku wykorzystania nowej architektury. Gdyby jednak MX250 miał okazać się być Pascalem, to niekoniecznie musiałby być przemalowanym MX150, a swobodnie mógłby być np. przemianowanym GTX 1050, choćby w wersji Max-Q.

Na szczegóły nie przyjdzie nam czekać zbyt długo, bo HP Zhan 66 Pro 14 G2 ma zostać zaprezentowany podczas targów CES. Czy to przypadek, że wówczas także mają ukazać się nowe RTX’y? | CHIP