Kolejny drukowany 3D dom. Tym razem z… gliny

W lipcu pisaliśmy o domu wydrukowanym we Francji. Tymczasem kilka miesięcy później włoski producent drukarek 3D, firma WASP (World’s Advanced Saving Project), wydrukowała w technologii 3D pierwszy, ekologiczny dom. Dom nosi nazwę “Gaia” i w zasadzie został wydrukowany z… błota. A dokładnie z ziemi pochodzącej z okolicy, wymieszanej z materiałem roślinnym. Budowa domu trwała 10 dni, a koszt materiałów zamknął się w 900 euro.
drukowany dom 3d z gliny
drukowany dom 3d z gliny

Ze względu na końcowy wygląd projektu i wielkość budynku “Gaię” trudno nazwać domem. To raczej zwieńczona drewnianym dachem chata o powierzchni ok. 20 m. kw. Jej budowa polegała na warstwowym nakładaniu mieszanki błota za pomocą dyszy drukarki 3D. Według WASP eksperymentalna budowa ma dowieść, że możliwe są inne niż tradycyjne, tanie i szybkie sposoby budowania domów.

[banner slot=”text”]

Podczas realizacji projektu, projektanci z WASP współpracowali z włoską organizacją RiceHouse. RiceHouse zajmuje się sposobami jak najlepszego wykorzystania odpadów powstających podczas uprawy i zbioru ryżu (Włochy są największym europejskim producentem tego zboża). RiceHouse dostarczyło więc słomę i łuskę ryżową, które posłużyły do opracowania mieszanki budowlanej (25 proc. gliny, mułu i piasku, 65 proc. resztek roślinnych i  10 proc. wapna gaszonego. Dom jest tani (w stanie surowym) oraz ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W Polsce pojawiły się w ostatnich latach domy ze słomy i gliny, ale te stawiane są na razie metodą tradycyjną.