Laptop do kieszeni. Niekoniecznie zasobnej

GamePad Digital to producent specjalizujący się w wyjątkowo małych laptopach. O modelu Win 2 pisaliśmy na początku tego roku. Nowa propozycja chińskiej firmy, czyli GDP MicroPC to jednak zupełnie inny sprzęt. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem przeznaczonym dla niewielkiego grona odbiorców. Mowa o administratorach oraz inżynierach sieci, ale też osobach, których pracą jest obsługiwanie przeróżnych, często nie najnowszych terminali. Ten niewielki komputer waży raptem 440 g, a mimo to został wyposażony w tradycyjne gniazdo sieciowe, a także port RS232. Obecność tego ostatniego portu w końcówce 2018 roku to cecha dosyć niezwykła.
gpd laptop micropc
gpd laptop micropc

Układ klawiatury jest nietypowy, ale trudno oczekiwać innego od tak małego laptopa (fot. GPD)

GPD MicroPC to laptop z procesorem Intel Gemini Lake, dokładniej: 4-rdzeniowym Intel Celeron N4100. To zdecydowanie niezbyt wydajny CPU, ale do zadań stawianych przed GPD MicroPC wystarczy. Poza tym w środku zmieściło się 4 GB pamięci RAM DDR4 oraz 128-gigabitowy nośnik SSD korzystający ze gniazda M.2 (acz sam nośnik ograniczony jest długością standardu 2242). Komputer pracuje z baterią o pojemności 6200 mAh. Zestaw portów prezentuje się imponująco: 3 x USB 3.1 Gen 1 typu A, 1 x USB 3.1 Gen 1 typu C (pełniącym także rolę gniazda zasilania), 1 x HDMI, 1 x RJ-45 oraz 1 x RS-232. Laptop posiada też czytnik kart microSD.

Jak na komputer tej wielkości, GPD MicroPC może pochwalić się pokaźną liczbą gniazd (fot. GPD)

W budżetowych konstrukcjach, a taką jest GPD MicroPC klawiatura z podświetleniem to rzadkość. W tym przypadku można zrozumieć, dlaczego producentowi zależało na jej obecności. Docelowy użytkownik tego sprzętu zapewne nie raz znajdzie się miejscu z kiepskim oświetleniem. Touchpad powędrował natomiast w prawy górny róg. I ma to wbrew pozorom sens. Trzymając ten komputer jedną ręką, łatwiej operwować na taki umieszczonym touchpadzie. O ile jest się osobą praworęczną.

Producent twierdzi, że obudowa jest wzmacniana i chroni komputer przed uderzeniami. Przed przypadkowym upadkiem chroni przymocowana do obudowy opaska zakładana na nadgarstek. Tak podpięty komputer musi budzić skojarzenia wśród graczy z Pip-Boy’em z “Fallouta”:

Przewidywana cena GPD MicroPC to 299 dolarów (1135 złotych). 15 lutego producent rozpocznie kampanię crowdfundingową na rzecz MicroPC. | CHIP

Więcej:laptopy