gpd laptop micropc

Laptop do kieszeni. Niekoniecznie zasobnej

GPD MicroPC - nazwa urządzenia zdradza z czym mamy do czynienia. To laptop, ale przygotowany do dość nietypowych zadań. Jakich? Podpowiedzią mogą być: ledwie 6-calowy ekran oraz obecność pełnowymiarowych gniazd RJ45 i RS232 (COM).

GamePad Digital to producent specjalizujący się w wyjątkowo małych laptopach. O modelu Win 2 pisaliśmy na początku tego roku. Nowa propozycja chińskiej firmy, czyli GDP MicroPC to jednak zupełnie inny sprzęt. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem przeznaczonym dla niewielkiego grona odbiorców. Mowa o administratorach oraz inżynierach sieci, ale też osobach, których pracą jest obsługiwanie przeróżnych, często nie najnowszych terminali. Ten niewielki komputer waży raptem 440 g, a mimo to został wyposażony w tradycyjne gniazdo sieciowe, a także port RS232. Obecność tego ostatniego portu w końcówce 2018 roku to cecha dosyć niezwykła.

Układ klawiatury jest nietypowy, ale trudno oczekiwać innego od tak małego laptopa (fot. GPD)

GPD MicroPC to laptop z procesorem Intel Gemini Lake, dokładniej: 4-rdzeniowym Intel Celeron N4100. To zdecydowanie niezbyt wydajny CPU, ale do zadań stawianych przed GPD MicroPC wystarczy. Poza tym w środku zmieściło się 4 GB pamięci RAM DDR4 oraz 128-gigabitowy nośnik SSD korzystający ze gniazda M.2 (acz sam nośnik ograniczony jest długością standardu 2242). Komputer pracuje z baterią o pojemności 6200 mAh. Zestaw portów prezentuje się imponująco: 3 x USB 3.1 Gen 1 typu A, 1 x USB 3.1 Gen 1 typu C (pełniącym także rolę gniazda zasilania), 1 x HDMI, 1 x RJ-45 oraz 1 x RS-232. Laptop posiada też czytnik kart microSD.

Jak na komputer tej wielkości, GPD MicroPC może pochwalić się pokaźną liczbą gniazd (fot. GPD)

W budżetowych konstrukcjach, a taką jest GPD MicroPC klawiatura z podświetleniem to rzadkość. W tym przypadku można zrozumieć, dlaczego producentowi zależało na jej obecności. Docelowy użytkownik tego sprzętu zapewne nie raz znajdzie się miejscu z kiepskim oświetleniem. Touchpad powędrował natomiast w prawy górny róg. I ma to wbrew pozorom sens. Trzymając ten komputer jedną ręką, łatwiej operwować na taki umieszczonym touchpadzie. O ile jest się osobą praworęczną.

[banner slot=”text”]

Producent twierdzi, że obudowa jest wzmacniana i chroni komputer przed uderzeniami. Przed przypadkowym upadkiem chroni przymocowana do obudowy opaska zakładana na nadgarstek. Tak podpięty komputer musi budzić skojarzenia wśród graczy z Pip-Boy’em z „Fallouta”:

Przewidywana cena GPD MicroPC to 299 dolarów (1135 złotych). 15 lutego producent rozpocznie kampanię crowdfundingową na rzecz MicroPC. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.