Rząd przeznaczy 50 mln złotych na naukę programowania dla młodzieży

12 tysięcy szczególnie uzdolnionych uczniów szkół średnich i podstawowych weźmie udział w zajęciach informatycznych organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które działa przy Ministerstwie Cyfryzacji. Na projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego zostanie przeznaczonych 50 milionów złotych. W jego ramach 1500 mentorów, w tym nauczycieli, medalistów i finalistów konkursów informatycznych stworzy program zajęć we współpracy z polskimi uczelniami wyższymi. W przedsięwzięcie zaangażowało się 5 uczelni: politechniki łódzka, wrocławska, gdańska i warszawska, a także krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Mentorzy otrzymają granty na prowadzenie Kół algorytmiki i programowania, w których pomogą poszerzać wiedzę informatyczną zdolnym uczniom ze szkół średnich a także z klas IV-VII szkół podstawowych. W programie zaplanowano dwusemestralne szkolenia – trwające łącznie 288 godzin, są to szkolenia dydaktyczne, obejmujące przede wszystkim matematyczne podstawy algorytmiki (m.in. elementy logiki matematycznej) oraz wybrane zagadnienia algorytmiki i programowania (m.in. rodzaje algorytmów, złożone struktury danych, geometrię obliczeniową, sprzęt i oprogramowanie użytkowe).
programista
programista

— Inwestujemy w młodzież już na początku procesu edukacji, chcemy na najwcześniejszym etapie znaleźć i wspierać młode talenty informatyczne, które w przyszłości będą stanowić o sile polskiej gospodarki i myśli technologicznej — mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Programowania mogą się uczyć także młodsi uczniowie z 16 polskich miast, w których działają Kluby Młodego Programisty, o których pisaliśmy w CHIP-ie na początku grudnia.