Nie wiemy co to jest RODO i… niepodległość

Wśród najpopularniejszych haseł tego roku wyszukiwanych przez większość naszych rodaków nie ma w zasadzie żadnych zaskakujących. Najczęściej wyszukiwaną frazą były “Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018”. Drugie co do popularności to “Avicii”. Samobójstwem 28-letniego DJ-a ze Szwecji przejęła się nie tylko Polska, ale i reszta świata. Dwie kolejne pozycje odnoszą się do lokalnych wydarzeń, w tym m.in. kolejnej tragedii związanej z polskim alpinistą Tomaszem Mackiewiczem, który zginął w sierpniu na Nanga Parbat. W tym samym miesiącu w naszym kraju działalność rozpoczęła multibrandowa platforma zakupowa About You, stąd też wynika obecność na piątej pozycji najczęściej wyszukiwanych haseł.
google search
google search

O to najczęściej  Google’a pytali Polacy:A resztę świata interesowały następujące hasła:
1Mistrzostwa Świata
w Piłce Nożnej 2018
World Cup
2AviciiAvicii
3Wybory samorządowe 2018Mac Miller
4Tomasz MackiewiczStan Lee
5About YouBlack Panther
6Kora JackowskaMeghan Markle
7Korona królówAnthony Bourdain
8KlerXXXTentacion
9Nanga ParbatStephen Hawking
10Meghan MarkleKate Spade

Ciekawie prezentuje się kategoria “Co to jest…?”. O ile bowiem pierwszą pozycję, enigmatyczne dla wielu Polaków “RODO” można zrozumieć, to zadziwia obecność, wydawać by się mogło, oczywistego hasła “niepodległość”. Poza tym rodacy szukali w Google informacji o tym czym jest m.in. habryka (takie pytanie padło w “Milionerach”), spalony, RRSO i alert RCB. Prawdopodobnie młodsza część internautów zastanawiała się też co oznacza “pyskowanie”.

[banner slot=”text”]

Polacy najwyraźniej lubią teleturnieje, ponieważ na liście kategorii “Ile…” najpopularniejszym hasłem okazało się pytanie, które padło w “Milionerach” za pół miliona złotych – “Ile palców ma koń”? Interesowaliśmy się także tym, ile zebrał WOŚP i ile jeszcze dni pozostało do wakacji. W dziale filmów zaskoczeń brak – niepodzielnie rządzi “Kler” Wojciecha Smarzowskiego, który w ciągu 4 tygodni obejrzało w kinach ponad 4,34 miliony widzów. Na drugim miejscu jest “Bohemian Rhapsody”, czyli fenomenalna biografia Freddy’ego Mercury, a na trzecim druga część polskiej komedii romantycznej “Planeta Singli 2”.

Co to jest…?Poszukiwane filmyIle…?
1RODOKler palców ma koń?
2niepodległośćBohemian Rhapsodyzebrał WOŚP?
3RRSOPlaneta Singli 2do wakacji?
4habrykaNowe oblicze Greyaskrzydeł ma motyl?
5alert RCBKobiety Mafiizarabia radny?
6spalonyVenomodcinków ma Korona Królów?
7sosręb*Dywizjon 303odcinków ma Pod Powierzchnią?
8CRPZakonnicadrużyn wychodzi z grupy Mistrzostw Świata?
9pyskowanieNarzeczony na nibyodcinków ma Brzydula?
10sinicaPitbull. Ostatni piesodcinków mają Łzy Cennet?

*Nie ukrywamy, sami musieliśmy zapytać Google’a, czym jest sosręb.

Jeżeli chodzi o wydarzenia, tu znów rządzą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Na kolejnych miejscach znajdziemy Wybory samorządowe, Eurowizję, a także egzamin gimnazjalny. Co ciekawe bardziej od skoków narciarskich Polacy interesowali się w tym roku szałem przecen na Black Friday, co świadczy o tym, że amerykański zwyczaj mocno się już u nas przyjął. Lista najczęściej wyszukiwanych ludzi wiąże się głównie z osobami, które w tym roku odeszły m.in. wspomniany już Avicii, Tomasz Mackiewicz, a także Kora Jackowska, Stephen Hawking i Alfie Evans – dwuletni chłopiec cierpiący na nieznaną chorobę, którego odłączono od aparatury podtrzymującej życie bez zgody rodziców.

Wydarzenia, które nas interesowałyA o tych ludzi pytaliśmy:
1Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018Avicii
2Wybory samorządowe 2018Tomasz Mackiewicz
3Eurowizja 2018Kora Jackowska
4Egzamin gimnazjalny 2018Meghan Markle
5Mistrzostwa świata w siatkówce 2018Alfie Evans
6Zaćmienie księżycaSylvester Stallone
7Black Friday 2018Agnieszka Kotulanka
8Skoki narciarskie 2018Tomasz Chada
9Ferie zimowe 2018Mac Miller
10Matura 2018Stephen Hawking

Jeżeli jesteście ciekawi jak prezentują się wyniki w innych krajach, lub które hasła były popularne w minionych latach, wszystkie dane można sprawdzić na oficjalnej stronie Google – Rok w Wyszukiwarce. | CHIP