Nowy NAS QNAP bez wentylatorów

QNAP Systems oficjalnie pokazało nowy model NASa, nazwany HS-453DX. Jest to urządzenie do użytku domowego, chociaż jego możliwości wystarczą w zupełności dla niewielkich biur. Nowy model QNAP-a posiada szereg możliwości multimedialnych. Urządzenia ma wyjście HDMI 2.0 (z obsługą 4K 60Hz) oraz funkcję transkodowania wideo 4K w czasie rzeczywistym. Ponieważ składające się na specyfikację HS-453DX komponenty nie wydzielają wiele ciepła, producent zdecydował się na całkowite chłodzenie pasywne. Nowy NAS może się też podobać. Jego stylistykę doceniono przyznając mu dwie nagrody: CES 2019 Innovation Award oraz Computex d&i Award (przyznawaną za najwyższej jakości wzornictwo).
NAS QNAP
NAS QNAP

Nowoczesne NASy nie są już tylko sieciowymi składnicami danych. Oferują znacznie więcej. (fot. QNAP)

Specyfikacja urządzenia przypomina raczej biurowy komputer niż urządzenie sieciowe. Sercem HS-453DX jest czterordzeniowy procesor Intel Celeron J4105 taktowany 1.5 GHz (do 2.5 GHz w trybie turbo). Ma on do dyspozycji, w zależności od wersji 4GB lub 8GB pamięci RAM DDR4. Kluczowy element dla urządzeń NAS, miejsca na nośniki, także prezentują się dobrze. QNAP HS-453DX ma dwie zatoki 3,5” na dyski SATA 6Gb, dwa złącza M.2 2280 (obsługujące jednak tylko nośniki SATA SSD, zatem nici z wykorzystania błyskawicznych SSD PCIe). Ponieważ mamy tu dwa rodzaje nośników danych, to producent zdecydował się na zastosowanie technologii SSD caching. Polega ona na tym, że szybsze przecież nośniki SSD działają jako duża pamięć podręczna dla dysków HDD, w sposób nieco podobny jak w przypadku Intel Optane.

[banner slot=”text”]

QNAP wyposażył model HS-453DX w bogaty zestaw funkcji multimedialnych, w tym dwukanałowe transkodowanie 4K w czasie rzeczywistym (czyli konwertowanie w czasie rzeczywistym materiałów multimedialnych do formatów, które bez problemu można odtwarzać na różnych urządzeniach), Plex Media Server (oferujący streaming do urządzeń zgodnych z DLNA, a także do Roku, Apple TV, Amazon Fire TV oraz Google Chromecast). Aplikacja Cinema28 umożliwia z kolei wykorzystanie QNAP HS-453DX jako centralnego domowego huba multimedialnego, zaś OceanKTV – jako domowej maszyny do karaoke.

Pamiętacie czasy kiedy NAS-y były smutnymi, szarymi skrzynkami? (fot. QNAP)

Ważnym elementem specyfikacji urządzeń NAS jest dostępna łączność. W QNAP HS-453DX jest to szybkość w standardzie 10GbE przez LAN 10GBASE-T. Wbudowana karta sieciowa jest zgodna z pięcioma szybkościami przesyłania danych (10G/5G/2.5G/1G/100M) więc łatwo dopasuje się do sieci lokalnej. | CHIP