Nowy standard pamięci HBM: do 24 GB, 12 warstw i 2,4 Gb/s na pin

Joint Electron Device Engineering Council, organizacja zajmująca się ustanawianiem standardów w elektronice, zaktualizował specyfikację pamięci HBM. Teraz na rynku będą mogły pojawić się karty graficzne ze zdecydowanie większymi pamięciami.
nowy standard pamięci hbm
nowy standard pamięci hbm

Nazwa kodowa odświeżonego standardu to JESD235B (dodano literę B). Zgodnie z nowymi wytycznymi producenci mogą budować stosy pamięci o pojemności od 1 do 24 GB. Firmy użyją do 12 warstw, dotychczas limit wynosił 8. Rośnie też szybkość – do 2,4 Gb/s na pin. To oznacza, że przyszłe pamięci HBM na 1024-bitowej szynie osiągną nawet 307 GB/s. Dotąd pamięci HBM2 (druga generacja wprowadzona w 2016 roku) pozwalały na zapis z prędkością 256 GB/s.

To AMD chętniej wykorzystywało pamięci typu HBM, trudno ocenić, czy tak będzie nadal (graf. AMD)

Gdzie trafimy na nowe pamięci? Raczej w segmencie profesjonalnym. NVIDIA HBM2 stosowała wcześniej w układach Tesla V100 i Titan V. AMD natomiast umieszczało takie pamięci w kartach profesjonalnych, ale także w konsumenckich Radeonach Vega. Pytanie, czy teraz “czerwoni” będą wykorzystywali nowy standard w produktach konsumenckich, czy może przejdą w nich na tańsze GDDR6? | CHIP