nowy standard pamięci hbm

Nowy standard pamięci HBM: do 24 GB, 12 warstw i 2,4 Gb/s na pin

Do tej pory limit warstw wynosił 8.

Joint Electron Device Engineering Council, organizacja zajmująca się ustanawianiem standardów w elektronice, zaktualizował specyfikację pamięci HBM. Teraz na rynku będą mogły pojawić się karty graficzne ze zdecydowanie większymi pamięciami.

Nazwa kodowa odświeżonego standardu to JESD235B (dodano literę B). Zgodnie z nowymi wytycznymi producenci mogą budować stosy pamięci o pojemności od 1 do 24 GB. Firmy użyją do 12 warstw, dotychczas limit wynosił 8. Rośnie też szybkość – do 2,4 Gb/s na pin. To oznacza, że przyszłe pamięci HBM na 1024-bitowej szynie osiągną nawet 307 GB/s. Dotąd pamięci HBM2 (druga generacja wprowadzona w 2016 roku) pozwalały na zapis z prędkością 256 GB/s.

To AMD chętniej wykorzystywało pamięci typu HBM, trudno ocenić, czy tak będzie nadal (graf. AMD)

Gdzie trafimy na nowe pamięci? Raczej w segmencie profesjonalnym. NVIDIA HBM2 stosowała wcześniej w układach Tesla V100 i Titan V. AMD natomiast umieszczało takie pamięci w kartach profesjonalnych, ale także w konsumenckich Radeonach Vega. Pytanie, czy teraz „czerwoni” będą wykorzystywali nowy standard w produktach konsumenckich, czy może przejdą w nich na tańsze GDDR6? | CHIP