NVIDIA przedstawiła Titana RTX

NVIDIA oficjalnie zaprezentowała swoją kartę graficzną Titan RTX, opartą na procesorze graficznym Turing. NVIDIA Titan RTX to sztandarowa karta graficzna swojej generacji, dysponująca mocą obliczeniową aż 130 TFLOP. Wydajność jest potężna, cena adekwatna. Producent życzy sobie za Titana RTX aż 2499 dolarów. Niemal 9400 złotych. Netto. Oficjalna polska cena karty to 11 700 złotych brutto. Za takie pieniądze zdołamy zbudować naprawdę dobry komputer gamingowy.
Nvidia Titan RTX
Nvidia Titan RTX

To niewątpliwie bardzo potężny GPU. Trzeba tylko pamiętać, że jego przeznaczeniem nie są gry. Chociaż w nich radzić sobie będzie z pewnością także znakomicie. (fot. NVIDIA)

Karta graficzna Titan RTX nie jest szczególnym zaskoczeniem, bowiem przed jej premierą pojawiły się liczne przecieki, także za sprawą zachodnich youtuberów, którzy dostali te karty od NVIDII. Zaskoczeniem może być jednak pojemność pamięci graficznej. Spodziewaliśmy się 12 GB. Otrzymaliśmy dwa razy więcej. 24 GB pamięci VRAM typu GDDR6 w nowym Titanie RTX korzysta z magistrali 384-bitowej. A to oznacza przepustowość 672 GB/s. Sam GPU to pełen TU102. Jest więc to dokładnie ten sam układ, który widzieliśmy już w topowych kartach profesjonalnych NVIDII: Quadro RTX 6000 i Quadro RTX 8000. NVIDIA Titan RTX ma zatem 4608 rdzeni CUDA, 288 jednostek teksturujących, 96 jednostek renderujących, 72 jednostki RT oraz 572 rdzenie Tensor. Względem GeForce’a RTX 2080Ti wzrosnąć ma także wydajność w przetwarzaniu promieni. Zdaniem producenta nowy Titan RTX osiąga 11 GigaRays/s (10 GigaRays/s w przypadku RTX 2080Ti).

[banner slot=”text”]

Mówiąc szczerze, nowy Titan RTX nie jest kartą dla przeciętnego użytkownika. To bowiem ferrari wśród kart graficznych – zarówno pod względem możliwości, jak i ceny. Taki trochę wyznacznik statusu (przynajmniej w przypadku graczy). Karta jest skierowana głównie do twórców treści, programistów i naukowców, którzy mogą wykorzystać karty 130 teraflopów mocy obliczeniowej do badań, SI i tworzenia aplikacji. Dopiero w przypadku takich wyzwań Titan RTX ma szansę pokazać swoje prawdziwe możliwości. | CHIP


Tutaj znajdziecie ranking kart graficznych. Na pierwszym miejscu w kategorii Power model tańszy, niż ten opisywany, ale też zacny.