Premiera MediaTek Helio P90

Najnowszy procesor Helio P90 dla smartfonów i innych urządzeń mobilnych to ośmiordzeniowy układ. Wśród konstrukcji tego typu to nic nadzwyczajnego. Zwykle jednak segmenty CPU dzielą się na dwa równe bloki, z których jeden odpowiada za wysoką wydajność, drugi zaś za obsługę tzw. codziennych zadań, niewymagających dużej mocy obliczeniowej. W przypadku Helio P90 bloki nadal są dwa. W pierwszym znajdują się dwa rdzenie CPU ARM Cortex-A75 2,2 GHz, a w drugim sześć rdzeni Cortex-A55 2 GHz. To jednak nie wydajność ogólna ma być mocną stronąnowej jednostki z Tajwanu.
mediatek helio p90
mediatek helio p90

GPU zintegrowany w Helip P90 to taktowany 970 MHz układ PowerVR GM 9446. Obsługuje on aparaty o rozdzielczości do 48 MP i rozdzielczości ekranu do 2520 x 1080. MediaTek twierdzi także, że współpracuje z Google, aby zoptymalizować wydajność układu w takich aplikacjach jak ARCore i Google Lens. W tym właśnie, poza układem graficznym, ma pomóc główny atut Helio P90, czyli jednostka przetwarzania obliczeń na potrzeby SI. 

MediaTek Helio P90 stawia przede wszystkim na SI (fot. MediaTek)

APU 2.0, bo tak określa ją producent, ma czynić z Helio P90 groźnego konkurenta dla takich chipów jak Snapdragon 710 czy Kirin 710. Według tajwańskiej firmy APU 2.0 jest czterokrotnie bardziej wydajne od podobnego układu zastosowanego w P60 i P70.

[banner slot=”text”]

Co to w istocie oznacza dla przeciętnego użytkownika? Otóż znacznie lepiej powinny działać funkcje wspomagające wykonywanie zdjęć. Zdaniem producenta znacznemu usprawnieniu ulegnie też obsługa rozszerzonej rzeczywistości. Reszta specyfikacji SoC nie wzbudza już emocji. Układ współpracuje z pamięciami UFS 2.1, a jego zestaw komunikacyjny obejmuje Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5,0, GPS, radio FM i modem 4G LTE Cat-12 DL i Cat-13 UL. | CHIP