SI maluje obrazy za pomocą drukarki 3D

Drukarki wykorzystują zazwyczaj tylko 4 kolory farb do mieszania, czyli cyjan, magentę, żółty i czarny (CMYK). System RePaint stworzony przez naukowców z MIT pozwala dobrać najlepszą mieszankę kolorów. Dzięki temu odwzorowanie cieni w stosunku do oryginalnego obrazu jest czterokrotnie lepsze. Do wyprodukowania odpowiedniej palety barw naukowcy używają drukarki 3D i 10 przezroczystych tuszy, a także techniki zwanej rastrowaniem.
SI maluje obrazy za pomocą drukarki 3D

Bardzo złożonym problemem jest ustalenie konkretnych proporcji farb. Tym zajmuje się sztuczna inteligencja. Odpowiednio wyuczona sieć neuronowa precyzyjnie wskazuje, ile farby konkretnego rodzaju trzeba wykorzystać na dany fragment obrazu. Co więcej RePain działa dobrze niezależnie od oświetlenia, które ma wpływ na uchwycony obraz.

Naukowcy dopracowują kolejne elementy, które wpływają na oryginalny charakter dzieła. Ich SI odtworzy w przyszłości także matowe i lśniące wykończenia pędzlem. Pomimo dużego postępu, ciągle niektóre odcienie, takie jak kobalt, są nieosiągalne. W przyszłości jednak będzie możliwe dodanie dodatkowych kolorów do palety, a także tworzenie odpowiednich palet barwnych, które jeszcze bardziej dokładnie odwzorują technikę stosowaną przez znanych malarzy. | CHIP