Snapdragon 8cx – nowy procesor dla PC

Snapdragon 8cx to pierwszy procesor Qualcommu dla komputerów osobistych, zbudowany w litografii 7 nm. Właściwie, jeśli dobrze się zastanowić, to jest to w ogóle pierwszy 7-nanometrowy procesor dla PC, trudno bowiem liczyć AMD EPYC jako procesory dla normalnych komputerów. Nowy Snapdragon 8cx składa się z dwóch bloków. W pierwszym znajdują się cztery rdzenie o charakterystyce nastawionej na wysoką wydajność. W drugim znajduje się tyle samo rdzeni, lecz są one nieco bardziej energooszczędne. Wszystkie natomiast bazują na architekturze Kryo 495. Pojemność pamięci podręcznej procesora wynosi 10 MB.
Qualcomm Snapdragon 8cx
Qualcomm Snapdragon 8cx

Interesującym elementem Snapdragona 8cx jest także podsystem graficzny. Qualcomm zastosował tu nowy GPU o nazwie Adreno 680 Extreme. Według producenta jest on trzykrotnie szybszy niż GPU ze Snapdragona 835, a w porównaniu do GPU ze Snapdragona 850 mamy do czynienia z dwukrotnym wzrostem wydajności i 60-procentowym wzrostem efektywności energetycznej. Układ wspiera w pełni DirectX 12 i ma być w stanie obsługiwać dwa monitory 4K z HDR na raz. A to wszystko przy 7W TDP całego SoC. Ma on dysponować wydajnością na tym samym poziomie co “15 W TDP CPU konkurencji”. Chyba wiemy o jaką konkurencję chodzi.

Schemat budowy nowego SoC Qualcommu z podziałem na bloki. (fot. Slashgear)

Skoro twórcą układu jest Qualcomm to należy spodziewać się także zaawansowanej części układu odpowiadającej za łączność. Procesor posiada zintegrowany modem LTE Snapdragon X24 przesyłający dane z prędkością do 2 Gbit/s i wspierający dodatkowe rozwiązania takie jak wieloantenowe 4×4 MIMO czy 7 CA. Układ posiada także moduł WiFi. A co z pamięcią? Ograniczenie pojemności na poziomie 16 GB obsługiwanego RAMu (typu LPDDR4X) raczej nie powinno stanowić problemu. SoC pracuje z nośnikami danych SSD NVMe oraz z UFS 3.0 (rodzaj pamięci stosowany w droższych smartfonach).

Pełna specyfikacja nowego Snapdragona 8cx… ale bez częstotliwości pracy (fot. Qualcomm)

Laptopy ze Snapdragonem 8cx mają wytrzymywać na baterii ponad dobę (zdaniem Qualcommu: do 25 godzin). O ile taki przebieg na baterii mało kiedy jest rzeczywiście potrzebny, to już obecność technologii szybkiego ładowania Quick Charge 4+ może być lepszą nawet wiadomością. Konieczność szybkiego “podładowania” baterii laptopa pojawia się często w nieoczekiwanych momentach. Niestety na tym kończą się dobre informacje dotyczące nowego procesora Qulacommu. Pierwsze konstrukcje korzystające z tych SoC mają pojawić się dopiero w trzecim kwartale 2019 roku. Można więc oczekiwać, że producenci pokażą je na Computexie, a latem laptopy, tablety i hybrydy z nowym Snapdragonem 8cx trafią na rynek. Póki co nie ma powodu by otwierać szampana. Obecność procesorów ARM w laptopach z Windows nie była do tej pory pasmem sukcesów, mówiąc delikatnie. Zapowiedzi były jednakże dość entuzjastyczne. Snapdragon 8cx ma być jednak zupełnie innej natury układem: zaprojektowanym od początku do końca z myślą o laptopach. Jego rzeczywista wydajność wciąż nie została podana, a do premiery rynkowej zostało jeszcze sporo czasu. Być może dlatego nie zobaczyliśmy informacji na temat częstotliwości. Sukces lub porażka będą zależały jednak od samych producentów laptopów. A tu, jak mogą przekonać się fani AMD, można zrobić wiele, i nawet dobry procesor nie jest gwarancją podboju rynku. Jeżeli zapowiedzi Qulacommu okażą się prawdą, to za rok zapewne będę pisał korzystając z laptopa z ARM-em w środku. | CHIP