samsung galaxy s10+

Sound on Display – Samsung i LG zamienią ekran smartfonu w głośnik

Panele SoD sprawiają, że ekran emituje dźwięk. Kiedy użytkownik przyłoży ucho do telefonu, wibracje rozejdą się po ciele dzięki tzw. przewodnictwu kostnemu. W ten sposób producenci smartfonów pozbędą się problemu umieszczania na przednim panelu głośnika, a tym samym łatwiej zwiększą screen-to-body ratio.

Na Consumer Electronics Show w Las Vegas w styczniu koreańscy producenci przywiozą prototypowe urządzenia wykorzystujące technologię Sound on Display. Wyposażone w nią panele OLED trafią nie tylko do smartfonów, ale także do telewizorów i laptopów. Nie jest wykluczone, że rozwiązanie pojawi się już w telefonie Galaxy S10.

Sound on Display to technologia stosująca przewodnictwo kostne. Ekran, wibrując, wytwarza dźwięk, który użytkownik słyszy dzięki rozchodzeniu się fal wewnątrz organizmu. Dźwięk jest słyszalny, tylko jeśli przyłożymy telefon do ucha.

Samsung pokazał już w maju prototyp smartfonu wykorzystującego przewodnictwo kostne (fot. ETNews)

SoD został zapowiedziany ponad pół roku temu podczas Display Week w Los Angeles. Samsung pokazał tę technologię w prototypowym urządzeniu przypominającym Galaxy S9 z 6,2-calowym ekranem. Na CES (8-12 stycznia) urządzenia z Sound on Display przywiezie też LG i prawdpodobnie kilku chińskich producentów. Możemy spodziewać się kolejnej wersji telewizorów Crystal Sound, które emitują dźwięk również poprzez wibracje ekranu a nie z użyciem tradycyjnych głośników. Podobne rozwiązanie producenci wprowadzili już wcześniej w smartfonach z serii Vivo Nex i Xiaomi Mi Mix. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.