Strona Ministerstwa Cyfryzacji nie jest dostosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne

Rząd zapowiedział, że zajmie się w końcu bardzo ważną sprawą jaką jest przystosowanie stron urzędów państwowych tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. Do tej pory bywało z tym różnie, niekiedy wręcz tragicznie. Według raportu Fundacji Widzialni, tylko strony 3 ministerstw (rolnictwa, finansów a także inwestycji i rozwoju) otrzymały dobrą ocenę i są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Co ciekawe, według raportu, strona Ministerstwa Cyfryzacji otrzymała ocenę niedostateczną, co jest wyjątkowo groteskowe.
osoba przeglądająca internet
osoba przeglądająca internet

Serwis Ministerstwa Cyfryzacji otrzymał ocenę niedostateczną
Strona Ministerstwa Cyfryzacji nie jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych (graf. Fundacja Widzialni)

Przyjęty projekt ustawy rząd będzie realizował w ramach programu Dostępność Plus. Zakłada on systematyczną poprawę istniejącej infrastruktury (także tej internetowej) z myślą o osobach niepełnosprawnych. Łącznie do 2025 roku na ten cel przeznaczono 23 miliardy złotych, z których część sfinansują fundusze europejskie i norweskie. Instytucje publiczne, których strony (podobnie jak Ministerstwa Cyfryzacji) nie zostaną poprawione do końca 2020 roku, mogą liczyć się z karami rzędu 10 tysięcy złotych.

Strony Sądu Najwyższego, Senatu i Trybunału Konstytucyjngo wypadają bardzo źle
Źle wypadają też inne instytucje publiczne (graf. Fundacja Widzialni)

Konieczność zadbania o osoby niepełnosprawne w sieci wynika z unijnej dyrektywy, do której polski rząd musi się dostosować. Europejskie prawo wymaga zwiększenia dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych m.in. dla osób z wadami wzroku, słuchu, a także dla osób starszych. W Polsce żyje aż 5 milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12 procent ludności. Miejmy nadzieję, że unijne przepisy zmobilizują rządzących do działania w tej ważnej sprawie. | CHIP

Więcej:cyfryzacja