TEST: ciekawy, względnie tani tablet Acer Chromebook Tab 10 z rysikiem Wacoma

Nowoczesna szkoła w Polsce XXI wieku… wciąż brzmi jak oksymoron. Niemal w każdej dziedzinie życia zaszły w ostatnich latach głębokie zmiany, za którymi stoi cyfrowa rewolucja. Niestety polska szkoła opiera się temu trendowi nad wyraz skutecznie. A przecież nie trzeba odkrywać Ameryki. Wzór na dobrą nowoczesną szkołę mamy prawie za miedzą, bo w niedalekiej Finlandii. W tym kraju dzieci nie ślęczą godzinami nad pracą domową i nie noszą kilkukilogramowego plecaka ze wszystkim książkami, jakie mogą się przydać. Po prostu korzystają ze zdobyczy cywilizacji, np. takiego tabletu, jaki właśnie w CHIP-ie testujemy.
Chromebook
Chromebook

Timothy D. Walker, autor książki „Fińskie dzieci uczą się najlepiej”, wspomina między innymi o korzystaniu przez nauczycieli z narzędzia Google Classroom, które popularnością cieszy się przede wszystkim w USA

Tabliczka dla szkół

Acer, producent komputerów w tym tzw. chromebooków, postanowił wprowadzić na rynek pierwszy tablet z systemem Chrome OS. Został on opracowany z myślą o uczniach i ich nauczycielach. Sam tablet oczywiście jest ważny, ale dodatkowego sensu jego działaniu nadaje projekt „Google dla edukacji”. Jest to komplet narzędzi-usług takich jak G Suite, Classroom, Gmail oraz Kalendarz. Do tego można dołączyć całą gamę innych, jak Mapy, YouTube czy bardzo efektowne – Google Expeditions.

Na Amazonie Chromebook Tab 10 kosztuje 360 euro, czyli równowartość 1500 złotych. Polska cena to 1400 złotych.

Ponad 4,5 kg (!), tyle waży zestaw książek i zeszytów dźwiganych na co dzień przez ucznia czwartej klasy – a wystarczyłoby zastąpić całą tę “makulaturę” poręcznym tabletem, który waży 1/10 fizycznego bagażu

Co to jest chromebook i Chrome OS?

Chromebook to laptop, który działa w oparciu o system Chrome OS bazujący na Linuxie i przeglądarce Google Chrome. Czym więc różni się chromebook od innego urządzenia z Linuxem lub Windowsem?

  • Komputer z Windows wykorzystuje programy a Chromebook lekkie aplikacje, które mniej obciążają system. Mogą być instalowane tylko ze sklepu Google Play, dzięki czemu powinniśmy uniknąć ryzyka pobrania np. złośliwego oprogramowania.
  • Zwykłe komputery z Windows przechowują pliki i programy na lokalnym dysku – Chromebooki synchronizują wszystko z chmurą. Niewielka pamięć wewnętrzna Chromebooka służy do instalowania aplikacji, natomiast większość danych, jak zdjęcia, pliki wideo, muzyka oraz dokumenty, przechowywana jest na Google Drive.
  • System Chrome OS autorzy pozbawili zbędnych dodatków, które możemy znaleźć w nowych laptopach z systemem Windows. Oczywiście jest to najczęściej wina producentów sprzetu, którzy oprócz systemu Windows instalują całą masę programów działających w tle i obciążających procesor oraz pamięć RAM.
  • Chrome OS to bardzo bezpieczny system, odporny na wirusy. Aktualizuje się bez problemów charakterystycznych dla „okienek”.
O swojej “wyjątkowości” system Google Chrome OS informuje nas na samym początku przygody z chromebookiem

Chromebook Tab 10 – wygodne buszowanie w sieci

Jedną z największych zalet urządzeń z Chrome OS, oprócz odporności na awarię systemu, jest błyskawiczny start. Testowany przeze mnie tablet Acera uruchamiał się wyraźnie szybciej od iPada. Wystarczy kilka sekund i możemy korzystać z wszystkich funkcji urządzenia. Niewątpliwą zaletą jest też integracja Chrome OS z Androidem.

Acer Chromebook Tab był pierwszym na rynku tabletem z Chrome OS – ma wygodne proporcje ekranu i zintegrowany z obudową rysik EMR
Asem w rękawie systemu Chrome OS jest jego integracja z Androidem – mamy do dyspozycji pełnowartościową przeglądarkę Chrome i możemy korzystać z bogatej oferty sklepu z mobilnymi aplikacjami Google Play

Wygląd wzorowany na najlepszych

Rozmiary tabletu Acera są bardzo zbliżone do wymiarów iPada. Z kolei ekran 9,7” oraz rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli przypomina poprzedni model flagowego tabletu Samsunga – Galaxy Tab S3. Jak widać, Acer, konstruując swój tablet, wzorował się na najlepszych rozwiązaniach na rynku. Format ekranu 4:3 pozwala na bardzo wygodne przeglądanie internetu. Przy czym Acer Chromebook Tab jest lepiej wyważony i wygodniejszy do trzymania niż tablety z panoramicznym ekranem (16:9 lub 16:10). Bardzo dobrze czyta się na nim e-booki. Jest to efekt nie tylko odpowiednich proporcji, ale również wysokiej jakości wyświetlanego obrazu.

Proporcje ekranu, długość przekątnej, a także rozdzielczość w tablecie Acera są identyczne jak w godnym naśladowania wzorcu Apple

Pierwsze odczucia po wyjęciu produktu Acera z pudełka miałem mieszane. Wprawdzie tablet jest ładny – niebieski, prążkowany tył obudowy lepiej pasuje do edukacyjnego urządzenia niż smutna czerń czy podatna na zabrudzenia biel. Jednak plastikowa obudowa nie dorównuje połączeniu metalu i szkła w konkurencyjnych produktach z wyższej półki.

Zewnętrznie w tablecie Acera widać, że producent postanowił zaoszczędzić na materiałach

Jest jasne, że mamy do czynienia z urządzeniem przede wszystkim do pracy i nauki, a nie z „designerskim gadżetem”. Tablet wyposażono w kamerę, ale bez lampy LED, więc w trudnych warunkach oświetleniowych będzie problem z jakością obrazu, która nawet w dobrych warunkach jest tylko przeciętna. Chromebook Tab 10 ma wbudowany mikrofon oraz głośniki. Te ostatnie są jednak dość ciche i mniej wyraźne niż np. w nienowym już iPadzie Air 2.


Na drugiej podstronie piszemy o cyfrowym piórze, podzespołach i wydajności tabletu Acer Chromebook Tab 10.

Istotny szczegół – cyfrowe pióro

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, a sedno pomysłu na elektroniczną tabliczkę szkolną tkwi w dołączeniu do zestawu z tabletem Acera cyfrowego pióra, które chowane jest wewnątrz obudowy. Na rynku jest kilka ofert konkurencyjnych marek, które proponują tablet i współpracujące z nim pióro, ale niewiele jest takich, w których akcesorium da się umieścić wygodnie w obudowie urządzenia.

Podobnie jak w smartfonie Samsung Galaxy Note 9

To właśnie rysik Wacom z technologią EMR (ang. Electro-Magnetic Resonance), która wykorzystuje zjawisko rezonansu elektromagnetycznego, jest moim zdaniem jedną z większych zalet testowanego tabletu. Podobne pióro wykorzystuje najnowszy smartfon Samsunga z serii Galaxy Note. To w Chromebook Tab 10 działa dość precyzyjnie, choć producent nie podaje, ile poziomów nacisku rysik jest w stanie rozpoznać.

Po wyjęciu rysika z obudowy możemy skorzystać z szybkiego menu do sporządzania notatek oraz wykonywania zrzutów ekranowych

Godny pochwały jest wygodny sposób sporządzania szybkich notatek i robienia zrzutów ekranowych w systemie Google Chrome. Dzięki temu rozwiązaniu z pomocą rysika możemy połączyć grafikę, odręczne pismo oraz rysunek. Wręcz wymarzona funkcja dla uczniów i studentów – koniec bazgrołów i mazania w książce. Poza tym odręczne notatki zawsze są w jednym miejscu, nie musimy ich specjalnie później szukać. A własnymi notatkami można się podzielić z innymi, wystarczy wybrać odpowiednią formę udostępnienia i gotowe w kilka sekund. Nieobecny z powodu choroby kolega z klasy nie musi mozolnie przepisywać papierowych notatek, ich cyfrową kopię dostanie od razu.

Podzespoły i wydajność tabletu

W obudowie zbliżonej do konkurencyjnych urządzeń Samsunga (Galaxy Tab S3) oraz Apple (iPad 9,7”) – Acer zainstalował 6-rdzeniowy procesor, 4 GB pamięci RAM oraz dysk eMMC o pojemności 32 GB. Parametry są skromne, gdy porównamy je np. z flagowymi modelami smartfonów z systemem Android, ale na tle tabletów wypadają już całkiem przyzwoicie. W czasie testów sprawdziłem, jak  Acer sprawuje się podczas codziennej pracy. Okazało się, że działa dość płynnie i nie zacina się nawet po uruchomieniu kilku aplikacji jednocześnie.

Sercem tabletu jest 6-rdzeniowy procesor ARM, który składa się z dwóch układów: Cortex A53 i A72

PCMark

Wydajność urządzenia oceniałem m.in. na podstawie testów w aplikacji Futuremark PCMark for Android.

PCMark to legenda wśród benchmarków, można go pobrać ze sklepu Google Play i porównać wydajność własnego smartfonu z bohaterem niniejszego testu

Test Work 2.0 w benchmarku PCMark, pokazał wynik 5221 punktów. Dla porównania możemy zestawić go z wynikiem zeszłorocznego testu chromeboka marki Dell, który miał procesor z architekturą x86 – Intel Core i3-6006U i tyle samo pamięci RAM. Jego wynik to 9152, czyli niemal dwukrotnie wyższy. Z ciekawości ten sam test przeprowadziłem na swoim budżetowym smartfonie – Xiaomi Mi A1, który wykorzystuje 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625. Tu wynik wyszedł na poziomie 5104 punktów, co pokazuje, że wydajność tabletu Acera jest bliższa tańszym smartfonom niż średniej klasy laptopom z 2-rdzeniowym procesorem Intela.

Antutu

Następnie skorzystałem z równie popularnej aplikacji – Antutu. Ocenia ona dane urządzenie w czterech kategoriach: wydajność procesora (CPU), wydajność grafiki (GPU), user experience (UX) oraz pamięć RAM i ROM (MEM). Łączny wynik, jaki osiągnął Tab 10, to 101736 punktów. Możemy z tego wydobyć syntetyczne oceny poszczególnych kategorii wymienionych wcześniej, wtedy, porównując testowany model do innego, zobaczymy różnice – który element konfiguracji jest lepszy, a który gorszy od konkurenta. Poza tym ciekawą informacją jest statystyka wyniku. Możemy odczytać, ile testowanych wcześniej urządzeń osiągnęło gorszy wynik. Acer Chromebook Tab 10 do orłów wydajności nie należy. Przeciętnie wypadają jego możliwości graficzne. Tylko 10 proc. ocenianych w tym benchmarku urządzeń zanotowało słabsze wyniki w teście graficznym.

Antutu to jeden z najpopularniejszych benchmarków dla smartfonów i tabletów

Ekran Chromebooka Tab 10

Acer ma natomiast bardzo porządny ekran – dobrze podświetlony, co zapewni komfortowe użytkowanie w każdych warunkach. Zmierzona maksymalna jasność wyniosła ok. 366 nitów. W porównaniu z bardzo ciemnym ekranem wspomnianego wcześniej chromebooka Della (206 nitów) mamy znaczącą różnicę. Podczas pracy z Acerem nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu lub przy mocnym świetle słonecznym obraz będzie wyraźny.

Czas pracy na baterii

Acer zastosował baterię o pojemności 34 Wh. Jest to bardzo zbliżona pojemność do akumulatora, jaki zastosowano w tablecie Apple (iPad 9,7”) – 32,4 Wh. Producent w specyfikacji deklaruje do 9 godzin pracy na jednym ładowaniu. Mnie wyszło nieco mniej – test symulujący typowe korzystanie z urządzenia pozwolił na 7,5 godziny działania. 13-calowy chromebook Della pracował na baterii 3 godziny dłużej. Mimo wszystko to za przyzwoity wynik, dla ucznia wystarczający.

Zasilacz Acera ma moc aż 45 W, dla porównania zasilacz Della miał 65 W, a skromna ładowarka do iPada tylko 10 W

Podsumowanie

Podobno od 2020 roku wszystkie dopuszczone do użytku podręczniki będą miały swoją wersję elektroniczną. Niezależnie od tego Acer Chromebook Tab 10 już teraz może stać się wygodnym narzędziem szkolnej pracy. Obecnie część podręczników szkolnych jest dostępna w portalu epodręczniki.pl. Funkcjonują też platformy edukacyjne, z których korzystają dzieci objęte edukacją domową. Dorosłemu tablet Acera również może się przydać. Chromebook Tab 10 uruchamia się błyskawicznie, jest wygodny w obsłudze, dobrze wyważony i ma wyraźny, jasny ekran. Do czytania, oglądania czy surfowania po sieci w trakcie podróży autobusem – jak znalazł.

[offers keywords=”acer”]

Dane techniczne:

Ekrandotykowy, IPS 9,7” QXGA (2048 x 1536)
Procesor6-rdzeniowy (2 x Cortex A72 + 4 x Cortex A53)
Układ graficznyMali-T860
Pamięć RAM4 GB LPDDR3
Dysk32 GB eMMC
Gniazda i złączaUSB 3.1 typu C, mni jack 3,5 mm, czytnik kart microSD (do 128 GB)
KameraPrzód 2 Mpix , Tył 5 Mpix
ŁącznośćBluetooth 4.1 , Wi-Fi 802.11 ac
SystemChrome OS
Wymiary (wys. x szer. x gł.) 10 x 172 x 238 mm
Pojemność baterii34 Wh (4500 mAh)
Czas pracy na jednym ładowaniudo 9 godzin
Masa515 g
Cena1 399 złotych
Infohttps://www.acer.com/ac/pl/PL/content/series/acerchromebooktab10

W naszym dziale Rankingi znajdziecie zestawienie najlepszych tabletów >>

W kategorii POWER prowadzi Samsung Galaxy Tab S4, a w kategorii ECONO – Amazon Fire HD 8. | CHIP

Więcej:Acertablety