W 2019 roku mniej układów 7 nm niż planowano

TSMC zapewne będzie musiało ograniczać produkcję układów 7 nm. Według raportu chińskiego serwisu Commercial Times, na który powołuje się Digi Times przyczyną jest ograniczona liczba zamówień od klientów TSMC. Których konkretnie? Tego, niestety nie wiemy. Prawdopodobnie jednak nie chodzi o AMD, a o producentów układów dla smartfonów.
TSMC jest największym wytwórcą układów elektronicznych na Tajwanie (fot. Wccftech)

TSMC jest największym wytwórcą układów elektronicznych na Tajwanie (fot. Wccftech)

Rynek tych urządzeń jest już dość mocno nasycony i wysoka liczba wyprodukowanych układów 7 nm mogłaby sprawić, że nie znalazłyby one ostatecznego nabywcy. Moce produkcyjne TSMC zostaną zatem przesunięte nieco w stronę starszych technologicznie układów. Nie znaczy to, że udziały nowych, 7-nanometrowych procesorów w ogólnej produkcji tajwańskiej firmy będą stanowiły jakąś niewielką część. Według danych z raportu Commercial Times z planowanych mocy produkcyjnych tajwańskich fabryk, mających skupić się na układach 7 nm, wykorzystanych zostanie około 80 do 90 procent. Biorąc pod uwagę, że TSMC ogłosiło niedawno, że układy 7 nm miały w 2019 roku odpowiadać za 20 procent całego przychodu firmy, to zmniejszenie zamówień oznaczałoby spadek przychodów o ledwie kilka procent.

TSMC
Produkcja 7-nanometrowych układów to tylko część działalności TSMC. Większość produkcji nadal skupiona jest na starszych układach (fot. WCCFTech)

Stałe zmniejszanie się procesu technologicznego to konieczność. Aktualnie większość spośród największych producentów procesorów przechodzi na 7 nm. I nie, nie jest to przytyk do Intela, stale prowadzącego prace nad przejściem z 14 nm w 10 nm. To, co określamy jako “proces technologiczny” to pewne uproszczenie. Doskonale to tłumaczy nasz okładkowy artykuł. Szczegółowe plany TSMC ujawni po spotkaniu z inwestorami firmy w styczniu. | CHIP