Afera korupcyjna w DJI

Jak donosi serwis Bloomberg zatrudniająca 14 tys. osób chińska firma DJI, znany producent dronów, przeprowadziła wewnętrzną ankietę. Wyniki badania okazały się zaskakujące, ponieważ pokazały, że niektórzy pracownicy, związani z dostawcami, celowo zawyżali ceny kupowanych części do dronów. I nie był to pojedynczy przypadek lecz oszustwo na masową skalę. Według Bloomberga firma poniosła ok. 150 mln dol. strat. Podejrzani pracownicy już zostali zwolnieni, choć DJI nie podał liczby zwolnionych osób.
Mavic 2 Zoom jest bardzo podobny, niemal identyczny z zewnątrz co model Pro fot. DJI)

Mavic 2 Zoom jest bardzo podobny, niemal identyczny z zewnątrz co model Pro fot. DJI)

[banner slot=”text”]

Hong Yongxin, rzeczniczka producenta dronów przyznała, że sprawa jest “rozległa” i nadal ustalane są jej okoliczności. -Trwają obecnie działania mające na celu wzmocnienie kontroli wewnętrznych i ustanowienie nowych kanałów dla pracowników do przesyłania poufnych i anonimowych raportów dotyczących wszelkich naruszeń zasad postępowania w miejscu pracy w firmie.

DJI jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów dronów. Firma ostatnio zaangażowała się w produkcję bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych dla rolnictwa. Drony marki DJI bez trudu można kupić w Polsce. Najtańszy model można kupić już za ok. 400 zł, najdroższy kosztuje tyle co niezły samochód, prawie 200 tys. zł.