CES 2019

Organizowana przez Consumer Technology Association impreza odbywa się co roku nieprzerwanie od… czerwca 1967 roku. Historia zaczęła się w Nowym Jorku. Do Las Vegas targi przeniosły się dopiero wtedy, gdy przestały się mieścić w lobby nowojorskich hotelach Hilton i Americana. Pierwotnie była to impreza towarzysząca Chicago Music Show. To tam prezentowane były ówczesne elektroniczne nowości. W pierwszym CES wzięło więc udział raptem 14 firm, min. Motorola, LG i Philips i Hitachi. Ten pierwszy CES był o tyle ważny, że pokazał zaangażowanie japońskich firm w produkcję elektroniki użytkowej.
Mężczyzna w białym garniturze i kapeluszu na tle świecących urządzeń.
Mężczyzna w białym garniturze i kapeluszu na tle świecących urządzeń.

W następnym roku wystawcy potrzebowali więcej miejsca, więc zajęli lobby w trzech nowojorskich hotelach, a jednym z najbardziej oszałamiających gadżetów pokazanych w 1968 r. był przenośny telefon. Kosztował ponad 2000 dolarów, ważył prawie 9 kg i aby działać, wymagał licencji FCC. Furorę zrobiło też radio, tak małe, że można je był nosić na nadgarstku.

Jeden z pierwszych przenośnych telefonów. 9 kg za 2 tys. dol. Szykowna aktówka w cenie.

Viva Las Vegas

W 1972 roku impreza przeniosła się do Chicago. Od 1973 do 1978 r. CES odbywało się dwa razy do roku, tak wielką popularnością cieszyły się pokazy najnowszej elektroniki. Przy czym zimowy CES odbywał się w Las Vegas, a letni w Chicago. Aż do 1997 r. CES odbywało się dwa razy do roku. Jednak już 1994 r. popularność targów spadała (w odróżnieniu od internetu, którego znaczenie rosło) i nie pomogła zmiana lokalizacji letnich imprez. Ostatecznie, w 1998 roku letnie show zostało odwołane. Spadającą popularność CES upatruje się też w uruchomieniu konkurencyjnej imprezy, jaką jest Electronic Entertainment Expo, znane lepiej jako E3, które zadebiutowało w 1995 r. w Los Angeles oraz w coraz większej sile internetu. CES stał się więc imprezą organizowaną raz do roku, zimą w Las Vegas. Czas i miejsce idealne dla tych, którzy mają ochotę na chwilę zostawić za sobą zimowy, europejski senny klimat, by zobaczyć gorące nowości w Las Vegas.

 

1970 – pierwszy na świecie magnetowid (VCR). W 1971 roku Sony pokazało magnetowidy U-matic, które pojawiły się na rynku konsumenckim kilka miesięcy później. (Fot. Wikipedia)

Od czasu pierwszej wystawy w 1967 roku na CES zadebiutowało wiele nowych produktów elektronicznych, opracowań i koncepcji. Niektóre z nich pojawiły się i przemknęły niczym meteoryt. Inne odcisnęły mocne piętno, tak jak choćby konsole Atari. Do dziś obecne w popkulturze.

W 1975 r. na CES pojawiła się konsola Atari Pong. 1976 r. to prezentacja pierwszego cyfrowego zegarka. Ale gwałtowny rozwój elektroniki użytkowej nastąpił w latach 80. XX wieku, gdy wystawcy po raz pierwszy pokazali kamery wideo (Sony) i pierwszy odtwarzacz CD. Dopiero pojawienie się najpierw internetu, a potem smartfonów spowodowało, że zarówno kamery, jak i odtwarzacze straciły na znaczeniu. W 1982 roku na targach CES pojawił się Commodore 64, w 1984 r.  Amiga, w 1985 r. Nintendo – NES, a w 1988 najpopularniejsza gra ever, czyli Tetris.

A co w tym roku?

Ostatnie lata na CES zdominowane zostały przez coraz bardziej wymyślne telewizory (najpierw 4K, a potem 8K, ekstremalnie płaskie lub zakrzywione), rzeczywistość wirtualną, autonomiczne samochody, systemy inteligentnego domu i internet rzeczy. Podobnie będzie zapewne i teraz, choć patrząc na listę wystawców widać pewne trendy w rozwoju elektroniki konsumenckiej. Sporo jest firm oferujących urządzenia związane z rzeczywistościami – wirtualną i rozszerzoną. Kolejny trend to sterowanie głosem, systemy dla miast inteligentnych oraz wszelkiego rodzaju urządzenia poprawiające ludzką kondycję.

[banner slot=”text”]

W wywiadzie dla TechRadar Jack Wetherlill, konsultant firmy badawczej Futuresource zwraca uwagę na rosnące znaczenie sterowania głosem. I spodziewa się tej funkcji w coraz większej liczbie produktów, wieszcząc m.in. śmierć pilotom do telewizorów. Sterowane głosem odbiorniki pokażą zapewne zarówno Samsung, jaki Sony oraz LG. I przypomina, że na IFA 2018 już Thosiba pokazała model OLED 4K HDR z wbudowaną Alexą. Według Wetherilla można się też spodziewać słuchawek reagujących na głos, a przede wszystkim modeli bezprzewodowych o znacząco dłuższej pracy na baterii.

Dlatego na tegorocznym CES zobaczymy zapewne:

składane smartfony i laptopy

Kolejnym trendem będą smartfony ze składanymi wyświetlaczami. Takie z pewnością przedstawią Samsung, Huawei i LG. Jednak składane smartfony nie będą na CES niespodzianką. Pierwsze modele zostały już pokazane, więc zaskoczenia nie będzie. Inaczej z laptopami i tabletami. Składane laptopy z ekranami OLED, zajmującymi całą powierzchnię pierwotnie przeznaczoną na klawiaturę, to byłoby coś. Taki laptop można byłoby rozłożyć zupełnie na płasko, niczym tablet. Otworzyć jak książkę lub wykorzystywać jak zwykły laptop z klawiaturą dotykową.  Android i Windows dostosują system operacyjny do urządzeń składanych będą interesujące. Wyświetlacze mają szansę na zaistnienie jeszcze w jednym miejscu. Być może na CES zobaczymy samochody, które zamiast lusterek bocznych będą mieć zamontowane niewielkie OLED-owe ekrany. Biada temu, kto utrąci takie lusterko.

flexpai
Kalifornijskiej firmy Royole i jej składanych wyświetlaczy na CES zabraknąć nie może.

bezprzewodowe ładowanie

Na CES mają zadebiutować nowe ładowarki bezprzewodowe: szybka ładowarka bezprzewodowa 10 W, podwójna ładowarka 10 W i bezprzewodowy adapter PS4 DualShock 4.

AMD i procesory Ryzen trzeciej generacji

Można się spodziewać, że AMD na CES przedstawi procesory Ryzen trzeciej generacji i nowe karty. Mają to być trzy nowe procesory Ryzen 3 (3300, 3300X, 3300G), trzy procesory Ryzen 5 średniej wielkości (3600, 3600X, 3600G) i dwa procesory Ryzen 7 (3700, 3700X). Poza tym być może pojawią się procesory mobilne: 2,6 GHz AMD Ryzen 3 3200U, 2,1 GHz AMD Ryzen 3 3300U CPU i 2,1 GHz AMD Ryzen 5 3500U.

Poza procesorami, CES 2019 może być miejscem, w którym zobaczymy procesory graficzne AMD Navi oraz kartę graficzna Radeon z GPU 7 nm Vega II.

[banner slot=”text”]

Intel i Comet Lake

Intel opracowuje nowy 10-rdzeniowy, 20-wątkowy procesor o kodowej nazwie Comet Lake, który będzie oparty na kolejnej iteracji procesu 14 nm Intela. Jeśli podczas CES Intel pokaże ten właśnie procesor, to będzie to pierwszy od dłuższego czasu przypadek, w którym Intel wyprzedził AMD podczas wojny na liczbę rdzeni CPU.

 telewizory składane, zwijane i przezroczyste

Czy Samsung na CES pokaże składany telefon Galaxy X czy raczej wstrzyma się do Mobile World Congress? Konkurencja nie śpi, więc możemy oczekiwać premiery Galaxy X. Tym bardziej, że o samym urządzeniu wiadomo już wiele. W sieci pojawiła się nawet informacja o cenie, która ma wynosić ok. 2 tys. dol.

https://www.youtube.com/watch?v=xKZNTyra5ew

Z pewnością pojawi się Samsung S10 oraz dwie nowe wersje laptopa Samsung Notebook 9 Pen 2 w 1. Jedna z ekranem 13,3 cala, druga 15-calowa. Bardziej ekscytującą nowością będzie przezroczysty telewizor. Taki model pojawił się już w 2016 r. A w 2018 r. pokazano jego kolejną udoskonaloną wersję.

Przezroczyste telewizory maja w swoim portfolio również LG, Sony i Panasonic. Ewidentnie jest więc to zauważalny trend. Pytanie, kiedy ich wejdą do powszechnego użytku. Jednocześnie LG pracuje nad zwijanym telewizorem, o czym niedawno pisaliśmy. .

wynalazki bardzo niezwykłe

To kategoria, w której znajdzie się miejsce zarówno dla modułowego samochodu opracowanego przez australijską firmę AEV Robotics, jak i dla okularów Pocket Sky, austriackiej firmy Active Wearables. Pocket Sky są reklamowane jako kieszonkowe niebo, słoneczne światło w każdych okolicznościach, czyli coś, co bardzo przydałoby się nam teraz.

A co powiecie na przenośną zamrażarkę zasilaną również przenośnymi panelami solarnymi? To amerykański wynalazek, który również zostanie pokazany na tegorocznych targach w Las Vegas (swoją drogą miejsce do tego celu idealne).

[banner slot=”text”]

Czego więc spodziewać się w tym roku na CES? Przede wszystkim coraz większej liczby urządzeń wyposażonych w Sztuczną Inteligencję. Pokazane zostaną kolejne modele inteligentnych głośników, takich jak Alexa, ale także coraz mądrzejsze telewizory, hotspoty, smartfony i tablety, które przy okazji mają być nie tylko inteligentne (SI), szybkie (dzięki 5G), ale i piękne, bowiem z ekranami 8K. Wśród wystawców są oczywiście Facebook, Amazon, Intel, Microsoft, AMD, Qualcomm i inni wielcy. Łącznie ponad 4 tysiące firm. Przez cały tydzień, do 11 stycznia włącznie, będziemy publikować kolejne informacje dotyczące targowych nowości.