Chiny skazały obywatela Kanady na karę śmierci

Schellenberg w 2014 roku został skazany na 15 lat za przemyt 222 kilogramów narkotyków. Jednak chiński sąd wznowił sprawę i skazał Kanadyjczyka na karę śmierci. Stało się to niedługo zatrzymaniu Meng Wanzhou, będącej dyrektorem finansowym Huawei i jednocześnie córką założyciela firmy. Chińskie służby zatrzymały też dwóch innych Kanadyjczyków, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo.
Flaga Chin
Flaga Chin

Zatrzymana w Kanadzie Meng Wanzhou jest wiceprezesem i dyrektorem finansowym Huawei (fot. Huawei)

W poniedziałek kanadyjski premier, Justin Trudeau oskarżył chińskie władze o zemstę i arbitralne zastosowanie kary śmierci w przypadku Schellenberga. Nie jest wykluczone, że chińskie władze traktują oskarżonych jak zakładników i będą chciały wymienić kanadyjskich obywateli na zatrzymanych na Zachodzie przedstawicieli chińskiego koncernu. Meng Wanzhou została oskarżona o łamanie amerykańskiego embarga na sprzedaż technologii do Iranu.

Skazany na śmierć Robert Lloyd Schellenberg podtrzymuje, że nie przemycał narkotyków. Rząd Kanady uważa, że skazanie jej obywatela to odwet za aresztowanie Meng Wanzhou.

Chiński koncern, który w ubiegłym roku wyprzedził Apple pod względem liczby sprzedanych smartfonów jest oskarżany przez amerykańskie władze o szpiegostwo. Administracja USA pod koniec listopada ubiegłego roku wysłała listy do sojuszników i operatorów, w których nakłaniała do bojkotu Huawei. Niedługo potem czeskie służby wydały ostrzeżenie dla operatorów o potencjalnym zagrożeniu ze strony Huawei i ZTE. Z kolei 11 stycznia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała jednego z dyrektorów Huawei Polska Weijinga W. i byłego funkcjonariusza ABW, Piotra D. | CHIP