Cyberprzestępcy zarabiają więcej niż handlarze narkotyków

Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań w chmurze pojawiają się kolejne zagrożenia. A największym z nich są… pracownicy. Okazuje się, że do 2022 roku co najmniej 95 procent awarii powstanie w wyniku błędu człowieka. Wynika to z faktu, że firmom wciąż brakuje systemów nadzoru danych przechowywanych w chmurze. Z kolei najbardziej intratnymi atakami ciągle są ataki wykorzystujące złośliwe oprogramowanie szyfrujące. W 2019 roku wirusy tego typu będą atakowały co 14 sekund. Według ekspertów, ataki ransomware staną się jeszcze bardziej wyrafinowane, a przestępcy bardziej profesjonalni. Firmy szczególnie powinny zabezpieczyć usługi RDP i SMB. Dużo częściej możemy też spodziewać się kryptokoparek na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych.
haker
haker

— Celem przestępców nadal będą kryptowaluty — mówi Juraj Malcho, dyrektor do spraw technicznych firmy ESET. — Ataki na platformy wymiany kryptowalut uderzą zarówno w zwykłych użytkowników jak i organizacje, kradnąc ich dane uwierzytelniające do portfeli kryptowalut i usług z nimi związanych. Kopanie kryptowalut w przeglądarce jest jednym z ciągłych cyberzagrożeń, które prawdopodobnie nie straci na znaczeniu w najbliższej przyszłości.

dane firmy symantec na temat sektorów najczęściej atakowanych przez przestępców
Według danych firmy Symantec, przestępcy najchętniej atakują przy użyciu szyfrowania danych służbę zdrowia i sektor finansowy (graf. Xoperto)

Także rozwój sieci 5G wiąże się z nowymi zagrożeniami. Szybka sieć 5G będzie podwaliną pod wprowadzanie idei inteligentnych miast z wykorzystaniem urządzeń tzw. internetu rzeczy (Internet of Things). Tu głównym zagrożeniem są ataki DDoS, a także ryzyko przejęcia kontroli przez przestępców nad urządzeniami podłączonymi do sieci. Smartfony i samochody połączone z siecią rejestrują informacje na temat tego gdzie mieszkamy, pracujemy i robimy zakupy. Przestępcy mogą poznać nasze przyzwyczajenia i na tej podstawie na przykład zaplanować włamanie.

okładka raportu o cyberbezpieczeństwie
Firma Xopero przygotowała raport Cyberbezpieczeństwo – trendy 2019 skierowany do przedsiębiorców i menadżerów. Powstał on we współpracy z firmami takimi jak Microsoft, Orange, NCBR, Asseco, ESET, F-Secure i Oktawave (fot. Xopero)

Według danych Gartnera, w 2019 roku wydatki na bezpieczeństwo IT na świecie wzrosną do 124 milionów dolarów (około 460 milionów złotych). W walce z przestępstwami popełnianymi w internecie sprzymierzeńcem mogą być algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujące uczenie maszynowe. Programy antywirusowe dzięki nim szybciej wykrywają wzorce i luki bezpieczeństwa, dzięki czemu łatwiej przewidują zagrożenie. Niestety, z tej technologii korzystają też przestępcy, którzy przystosowują się szybko do zmieniających się warunków. W tym roku możemy więc spodziewać się kontynuacji wyścigu zbrojeń w cyberprzestrzeni. | CHIP